Elektrim chce więcej czasu

Elektrim przesłał do Ministerstwa Skarbu Państwa pismo z prośbą o przedłużenie terminu realizacji inwestycji Pątnów II. l Przedstawiciele ZE PAK i Elektrimu rozmawiają z PSE Electra o możliwości podpisania wieloletniej umowy na odbiór energii w przypadku likwidacji kontraktów długoterminowych.

Elektrim przesłał do Ministerstwa Skarbu Państwa pismo z prośbą o przedłużenie terminu realizacji inwestycji Pątnów II. l Przedstawiciele ZE PAK i Elektrimu rozmawiają z PSE Electra o możliwości podpisania wieloletniej umowy na odbiór energii w przypadku likwidacji kontraktów długoterminowych.

Nowy termin, który proponuje Elektrim, to marzec 2007 r. Pierwotnie warszawska firma miała oddać inwestycję w marcu 2005 r.

Wszystko przez banki?

W ubiegłym roku banki wstrzymały jednak finansowanie i budowa Pątnowa II została zawieszona. Jesienią ubiegłego roku po kilku miesiącach listownych i słownych zmagań Elektrim i MSP podpisały porozumienie w sprawie zmiany terminu realizacji inwestycji w Pątnowe. Resort zgodził się wydłużyć go o 15 miesięcy (lipiec 2006 r.). Wtedy Elektrim deklarował, że finansowanie projektu uzyska dość szybko.

Reklama

Do końca lipca banki nie udzieliły kredytowania, a budowa Pątnowa nadal jest zawieszona (brakuje ok. 350 mln euro). Zdaniem specjalistów, dokończenie prac do lipca 2006 r. jest niemożliwe. Warszawski konglomerat już po raz drugi rozpoczyna walkę o zmianę daty oddania Pątnowa II do eksploatacji. - Teraz oczekujemy od Elektrimu formalnych dokumentów w tej sprawie - dowiedzieliśmy się w MSP.

Zjeść ciastko i mieć ciastko

Jak wynika z naszych informacji, Elektrim i zarząd Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podjęły działania, których celem jest podpisanie umowy z PSE Electra (spółka zależna od PSE, zajmuje się handlem energią). Ma zapewnić odbiór energii w przypadku likwidacji tzw. kontraktów długoterminowych (KDT). W przypadku zerwania przez rząd KDT-ów, wielkopolskie elektrownie mogą liczyć na ponad 1 mld zł odszkodowania. Dodatkowo chcą podpisać wieloletnią umowę handlową z PSE Electra, w ramach której będą sprzedawały większość produkowanej energii. - Potwierdzam, że prowadzimy z ZE PAK rozmowy. Jeżeli podpiszemy umowę, to większość energii, jaką będziemy kupować na nasze potrzeby i eksport, będzie pochodziła właśnie z Pątnowa II - twierdzi Stanisław Poręba, prezes PSE Electra.

W przypadku gdy KDT-y nie zostaną zlikwidowane, umowa z PSE Electra nie wejdzie w życie. Kontrakt długoterminowy, który zawarł Pątnów II z PSE, wymagał podpisania w marcu br. aneksu, który przedłużał jego ważność. W przeciwnym razie elektrownia straciłaby prawo do odszkodowania. Marcowy aneks już jednak wygasł, a nowy nie został jeszcze podpisany. - Czekamy na rozwój sytuacji na linii Elektrim-Skarb Państwa - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w PSE.

Elektrim i inwestycja Pątnów II

Marzec 1999 r. - Elektrim zostaje inwestorem strategicznym w Zespole Elektrowni PAK

2000 r. - ruszyły pierwsze prace w ZE PAK, Elektrim angażuje ok. 150-200 mln USD

Czerwiec 2003 r. - budowa Pątnowa II została zawieszona z powodu wycofania się banków z finansowania

Październik 2003 r. - Elektrim i MSP podpisują aneks do umowy prywatyzacyjnej przedłużający termin realizacji inwestycji do lipca 2006 r.

Lipiec 2004 r. - nadal nie ma finansowania inwestycji, Elektrim wysyła list do MSP z propozycją przedłużenia terminu oddania Pątnowa II

Marzec 2005 r. - pierwszy termin zakończenia inwestycji (nieaktualny)

Lipiec 2006 r. - drugi termin zakończenia inwestycji (jeszcze aktualny)

Marzec 2007 r. - nowy termin zaproponowany przez Elektrim

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bank | PSE | chciał | budowa | MSP | Pątnów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »