Elektrociepłownia Gorzów stawia na ekologię

W Elektrociepłowni Gorzów S.A. (ECG) otwarto nowy elektrofiltr na bloku węglowym, który pięciokrotnie zmniejsza emisję pyłów do atmosfery. W uroczystości wziął udział minister gospodarki Piotr Woźniak.

W Elektrociepłowni Gorzów S.A. (ECG)  otwarto nowy elektrofiltr na bloku węglowym, który pięciokrotnie  zmniejsza emisję pyłów do atmosfery. W uroczystości wziął udział  minister gospodarki Piotr Woźniak.

Zdaniem ministra inwestycja w Gorzowie nie jest duża (jej wartość to ok. 7,5 mln zł - PAP), jednak to jeden z unikalnych przykładów inwestycji w tym sektorze, przeprowadzonej przed jego reformą.

W opinii ministra dopiero od lipca bieżącego roku, kiedy to zakończył się pierwszy etap reformy sektora energetycznego, jest on zdolny do "gigantycznych inwestycji".

- Sektor elektro-energetyczny przez ostatni czas nie był zdolny do żadnych, powtarzam żadnych dużych inwestycji. Gdyby nie program konsolidacyjny, który jest elementem całego programu dla elektroenergetyki, gdyby nie on, cały czas bylibyśmy w blokach - powiedział Woźniak.

Reklama

Jak dodał, nie wolno stać w miejscu, gdyż z analiz wynika, że popyt na energię zrówna się z podażą w Polsce, przy obecnie zainstalowanych mocach, na przełomie 2010/11 roku.

- Jest ostatni czas na to, żeby sektor zaczął inwestować. Inaczej musielibyśmy przestawić się na import energii, a tego nie chcemy - powiedział minister.

Elektrociepłownia Gorzów na nowy elektrofiltr do bloku węglowego wydała ok. 7,5 ml zł. Połowa tej sumy pochodziła ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (35 proc.) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (15 proc.). Pozostałe pieniądze wyłożyło przedsiębiorstwo.

Dzięki zainstalowaniu tego urządzenia, emisja pyłów do atmosfery zmniejszy się aż pięciokrotnie - ze 150 ton rocznie do 28 ton. Jak powiedział PAP prezes zarządu ECG Jan Kos, w ten sposób zakład przygotował się także do spełniania zaostrzonych norm ochrony środowiska, które zaczną obowiązywać z początkiem 2008 roku.

ECG Gorzów zaopatruje w ciepło około 57 proc. odbiorców w mieście, obok tego wytwarza prąd do systemu energetycznego. Dysponuje nowoczesnym, parowo-gazowym blokiem oraz tradycyjnym - węglowym.

Minister odwiedził także strefę aktywności gospodarczej w podgorzowskiej Witnicy, budowę fabryki tajwańskiego koncernu TPV w specjalnej strefie ekonomicznej oraz gminę Kłodawa, która słynie z rozwoju budownictwa jednorodzinnego. Na konferencji prasowej powiedział, że w regionie widać duże ożywienie gospodarcze.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Gorzów | minister gospodarki | elektrociepłownia | minister
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »