Gwarancie świadcz, bo zapłacisz więcej

Ważny wyrok w przedmiocie gwarancji wydał Sąd Najwyższy 10 lutego 2004 r. Orzeczenie to potwierdziło, że gwarant (wystawiający gwarancję) nie realizujący swoich zobowiązań powinien nie tylko wykonać stosowne świadczenie gwarancyjne, np. wydać rzecz wolną od wad, ale i naprawić wyrządzoną tym szkodę.

Ustawodawca jednoznacznie określa jakie świadczenia i w jakich terminach zobowiązany jest złożyć gwarant. Jeśli tego nie uczyni klient skazany jest na "siłowe" dochodzenie swoich roszczeń, najczęściej na drodze sądowej. Czasami warto rozważyć możliwość skorzystania z sądu polubownego albo mediacji organizacji konsumenckiej, ale praktyka wskazuje, ze wiąże się to częstokroć z kosztami, a nie daje pewności kategorycznego rozwiązania sprawy.

Zamiast zwlekać należy samodzielnie zaspokoić swoje roszczenie, np. nabywając rzecz wolną od wad, np. od konkurenta nieuczciwego gwaranta, i jednocześnie wystąpić z powództwem do sądu przeciwko nieuczciwemu gwarantowi.

Reklama

Warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego prawnika do reprezentacji swoich interesów. Co prawda początkowo podroży to koszty, ale w końcowym rozliczeniu wydatki te zostaną nam zrekompensowane, o ile sądowi zgłosimy roszczenie również o zwrot kosztów procesowych i ten uzna nasze racje.

Naprawienie szkody wyrządzonej przez niesolidnego gwaranta również powinniśmy dochodzić w postępowaniu o wykonanie świadczenia gwarancyjnego lub jego rekompensatę. Szkodą w tym znaczeniu może być różnica w cenie zastąpionego przedmiotu wolnego od wad a ceną zwróconą przez gwaranta za wadliwą rzecz, albo dodatkowe wydatki związane z usunięciem wad w nabytej rzeczy.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z gwarancji jako klient, czy jesteśmy przedsiębiorcą zobowiązanym do świadczenia, orzeczenie to potwierdza tezę, ze gwarant ma jasno określone obowiązki, których nie wypełnienie pociągnie za sobą negatywne dla niego konsekwencje.

Niezależnie od tej regulacji gwarancji i aktualnego orzeczenia Sądu Najwyższego, nic nie stoi na przeszkodzie z jednoczesnego korzystania przez osobę uprawnioną z gwarancji i rękojmi, która daje konkretne uprawnienia nabywcy rzeczy.

Tomasz Horoszkiewicz

brak
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia | GWARANT | orzeczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »