I bez strajku kolej może stanąć

PKP po 1 maja mogą wstrzymać 300 połączeń, bo większość województw im nie płaci. To się może skończyć zmianą planu regionalizacji kolei.

PKP po 1 maja mogą wstrzymać 300 połączeń, bo większość województw im nie płaci. To się może skończyć zmianą planu regionalizacji kolei.

Tylko do końca miesiąca PKP Przewozy Regionalne (PKP PR) dają czas samorządom wojewódzkim na podpisanie umów, które obligują kolej do wożenia ludzi w danym regionie. Zarząd spółki ostrzega, że jeśli tak się nie stanie, to od 1 maja zawiesi około 300 połączeń.

Pieniądze albo...

- Dotyczy to siedmiu województw, których obecne stanowisko rażąco odbiega od wcześniejszych deklaracji zakontraktowania przewozów. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia na siedem dni zawiesimy połączenia, które pokrywają najwyżej 30 proc. kosztów. Jeśli i to nic nie da - zaczniemy te pociągi wycofywać. Przez ponad kwartał jeździliśmy praktycznie za darmo - wyjaśnia Janusz Dettlaf, prezes PKP PR.Tylko cztery województwa: mazowieckie, śląskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie podpisały stosowne umowy z koleją, a na zawarcie całorocznego kontraktu zdecydowały się tylko dwa z nich. Reszta ma umowy zaledwie na kilka miesięcy. - W I kwartale mieliśmy dostać z samorządów 134 mln zł, a wpłynęło tylko 9,4 mln zł - wyjaśnia prezes Dettlaff....kontrola fiskusa

Reklama

Samorządy twierdzą, że nie mają pieniędzy, bo z podatku CIT, z którego ma być finansowana kolej, nie wpłynęły wystarczające środki.

- To nieprawda. Mam świeże zestawienie, z którego wynika, że samorządy uzyskały w I kwartale więcej niż planowano. Teraz zamierzamy sprawdzić, na co poszły pieniądze, z których miały być finansowane przewozy pasażerskie. Możliwe, że trzeba będzie wstrzymać przekazywanie samorządom tych pieniędzy - mówi Andrzej Piłat, wiceminister infrastruktury.

Pomocy!

Brak wpływów do PKP PR nakręca spiralę długów w całej grupie PKP. Przewoźnik regionalny zalega z opłatami wobec PLK za dostęp do torów, Cargo - za wynajem lokomotyw i maszynistów, ale również zewnętrznym firmom. PLK nie płaci z kolei spółkom Energetyka i Telekomunikacja, Energetyka nie płaci zakładom energetycznym, i tak dalej. Kontrahenci grożą, że jeśli PKP PR nie zaczną regulować zobowiązań zostaną odcięte... od wszystkiego. Przewozy wystąpiły do rządu o dofinansowanie. Czekają na odpowiedź. Prawdopodobnie sytuacja finansowa odbije się na programie reformy kolei.

- Być może zajdzie potrzeba zmiany rządowego programu regionalizacji i dostosowania go do aktualnej sytuacji. Niewykluczone, że zajdzie potrzeba wprowadzenia innej konstrukcji spółek, w których udziałowcami miały być samorządy lub przeniesienia w czasie ich utworzenia - mówi Maciej Męclewski, prezes grupy PKP.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: PKP | strajku | samorządy | przewozy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »