Inwestorzy zamieniają się akcjami

Banki podtrzymywały obroty na wczorajszej sesji. Znacznie wyższe niż zazwyczaj były one na walorach BZ WBK i BPH PBK. Łącznie stanowiły ponad 43% wartości handlu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że papiery BZ WBK kupował jeden z inwestorów z USA, jednocześnie sprzedając walory BPH PBK.

Banki podtrzymywały obroty na wczorajszej sesji. Znacznie wyższe niż zazwyczaj były one na walorach BZ WBK i BPH PBK. Łącznie stanowiły ponad 43% wartości handlu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że papiery BZ WBK kupował jeden z inwestorów z USA, jednocześnie sprzedając walory BPH PBK.

Wczoraj AIB podał, że zamierza połączyć należący do niego w USA Allfirst z M&T Bank, aby umocnić swoją pozycję na tamtejszym rynku. Być może podobne plany ma też w stosunku do Polski.

Wczoraj wartość obrotu na akcjach BZ WBK którego AIB jest inwestorem strategicznym wyniosła aż 57,9 mln zł. Największe transakcje, sięgające 25 tys. akcji, zostały zawarte między godziną 12 a 14. Z nieoficjalnych informacji PARKIETU wynika, że od kilku dni akcje BZ WBK kupuje inwestor z USA, jednocześnie sprzedając papiery BPH PBK (34,3 mln zł obrotów). Może to być wynik niedawnego spotkania amerykańskiego funduszu z władzami BZ WBK.

Reklama

- Część inwestorów mogła podjąć decyzję o wyjściu z BPH PBK, ponieważ spodziewają się, że jeszcze przez dłuższy czas nie będzie on generował satysfakcjonujących wyników finansowych. Obecnie pod względem restrukturyzacji po fuzji jest on o rok opóźniony za BZ WBK - uważa Marcin Materna, analityk z DM BIG-BG. Według niego, inwestorzy mogą obawiać się też, że notowania BPH PBK będą pozostawać w długoterminowym trendzie horyzontalnym. M. Materna zwraca uwagę, że za miesiąc BPH PBK może ponownie opublikować słabe wyniki finansowe. Jednocześnie spodziewa się dobrych rezultatów BZ WBK, które poprawiają się z kwartału na kwartał. To wszystko sprawia, że inwestorzy mogą zwiększać swoje zaangażowanie w ten bank.

Powodem wzrostu zainteresowania akcjami BZ WBK być może jest także wczorajszy komunikat AIB. Główny polski udziałowiec podał, że należący do niego w USA Allfirst połączy się z M&T Bank. Irlandczycy po tej transakcji będą posiadali 22,5% akcji nowego banku oraz dostaną 886 mln USD w gotówce. Łączna wartość tej fuzji wynosi 3,1 mld USD.

Powodem przeprowadzenia przez AIB tej transakcji jest zamiar umocnienia swojej pozycji na amerykańskim rynku. Dzięki niej awansują bowiem do dwudziestki największych banków w USA. Choć AIB zastrzega, że wydarzenie to nie będzie miało żadnego wpływu na rynek polski, to część inwestorów może spodziewać się, że Irlandczycy także zechcą umocnić swoją pozycję w Polsce, i zdecydują się na połączenie BZ WBK z innym polskim bankiem. Według Grzegorza Zawady, analityka z Erste Securities, taki scenariusz jest bardziej prawdopodobny niż ewentualna sprzedaż strategicznego pakietu akcji BZ WBK przez AIB.

Zainteresowanych fuzją nie zabraknie, ponieważ największe polski banki nie wykluczają wzięcia udziału w takiej operacji. Jednym z nich może być BRE, rozglądający się ostatnio za partnerem, z którym mógłby się połączyć.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bank | Santander Bank Polska | USA | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »