Jak zmniejszyć ryzyko skandali finansowych?

Jak zmniejszyć ryzyko skandali finansowych - zastanawiali się paneliści na dzisiejszej sesji seminaryjnej w Nowym Domu Zdrojowym.

Uczestnicy:

Moderator:

Peter Driscoll, Prezes Zarządu PricewatwrhauseCoopers Polska

Paneliści:

Maria Wiśniewska - Przewodnicząca Rady Nadzorczej Banku Pekao S.A

Jacek Socha - Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych

Laos Bokros - b. minister finansów Wegier; Dyrektor Bank Światowy

Rick Helsby - Partner, PricewatwrhauseCoopers

W dyskusji brał udział:

Prof. Witold Orłowski - główny doradca ekonomiczny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Biorący udział w dyskusji starali się odpowiedzieć na pytanie, jak zwiększyć zaufanie do rynków finansowych po szeregu skandali mających miejsce na rozwiniętych jak i rozwijających się rynkach. Zaufanie to powinno być oparte o jasne regulacje państwowe jak i samoregulacje. Samoregulacje dotyczą dobrych zwyczajów korporacyjnych, etyki zawodu i dobrych praktyk.

Reklama

Jacek Socha stwierdził, iż obecne ustawodawstwo jest zbyt rozbudowane i to na wszystkich rynkach, potrzebne są jasne i proste regulacje. Cele regulacji państwowych jak i samoregulacji są tożsame, jednak samoregulacja jest bardziej efektywna od państwowej, a przede wszystkim tańsza. Przewodniczący KPWiG zauważa, że nadzór nad implementacją regulacji jest konieczny, ale skąd wziąć na niego pieniądze?

Według Bokrosa w gospodarkach transformujących się, najważniejsze jest wprowadzenie w życie samych regulacji. W wielu krajach np. Rosji po kryzysie finansowym w 1998 r. wprowadzone zasady nie są dostateczne, a reguły nadal pozostają nie jasne. Dlatego konieczne jest wprowadzenie ujednoliconych standardów dla wszystkich krajowych i zagranicznych uczestników rynków finansowych. Do tego potrzebna jest również liberalizacja przepływów finansowych i stabilność walut. Bokros podkreśla że regulacja jest ważna, ale najważniejszy jest nadzór.

Maria Wiśniewska w swoim wystąpieniu przedstawiła pogląd, iż zarówno na rynkach rozwiniętych (UE czy USA), jak i Europy Środkowo - Wschodniej występują słabości. W tym zakresie rola państwa powinna być ściśle określona. Zwłaszcza w przypadku dysponowania akcjami spółek Skarbu Państwa, który hamuje ich rozwój. Jako przykład podała problem walki państwa z bezrobociem, podczas gdy planowana jest redukcja zatrudnienia. Jako konkluzję Maria Wiśniewski wniosła apel: budujmy kulturę odpowiedzialności w firmie.

Rick Helsby natomiast stwierdził, iż wiele się mówi o regulacjach, jednak wprowadzanie ich w życie pozostawia wiele do życzenia. Powstają szeregi raportów na ten temat, jednak nie wiele z nich wynika.

W dyskusji prof. Witold Orłowski stwierdził, iż powszechne jest oczekiwanie co do podstawowej roli państwa jako regulatora. Społeczeństwo uważa, że państwo nie jest wciągnięte w grę interesów, dlatego uchwala reguły obiektywnie. Kwestia samoregulacji jest nadal nieczytelna dla większości, powinna być wyjaśniona. Sesję zakończyła ożywiona dyskusja wśród uczestników sesji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryzyko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »