Jeden człowiek rządzi

Resort skarbu twierdzi, że odzyskał kontrolę nad PZU. EUREKO i BIG BG uważa, że bezprawnie.

Resort skarbu twierdzi, że odzyskał kontrolę nad PZU. EUREKO i BIG BG uważa, że bezprawnie.

Nie wiem, kto w tej chwili rządzi jedną z największych istytucji finansowych w Polsce. My możemy jedynie bacznie przyglądać się, co dzieje si w firmie w której mamy 20 procentowy udział - powiedział PG Michał Nastula z Eureko.

Po dramatycznych wydarzeniach w nocy z poniedziałku na wtorek, kiedy to przedstawiciele resortu skarbu, wbrew woli mniejszościowych akcjonariuszy - konsorcjum Eureko i BIG Banku Gdańskiego, a także pracowników, doprowadzili do wymiany rady nadzorczej i usunięcia prawie całego zarządu z Jerzym Zdrzałką na czele. Firmą formalnie kieruje jedyny pozostawiony na stanowisku członek Marcin Moskalewicz. W wydanym wczoraj komunikacie MSP wyraża nadzieję, że już w najbliższym czasie rada nadzorcza firmy uzupełni skład zarządu. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, stanie się to najprawdopodobniej jutro. Być może zostaną nimi delegowani do zarządu przedstawiciele rady.

Reklama

Tymczasem konsorcjum Eureko i BIG BG uważa działania większościowego udziałowca za kompletnie bezprawne.

Mimo, że nie skończyliśmy rejestracji wszystkich akcjonariuszy reprezentant skarbu państwa, dyr. Karol Miłkowski rozpoczął obrady WZA i zgłosił na jego przewodniczącego prawnika Andrzeja Wyglądałę. Kiedy zarówno my, jak i przedstawicele pracowników pytaliśmy, jak możliwe jest rozpoczęcie NWZA bez zakończenia rejestracji, pan Miłkowski po prostu wyszedł z sali. Potem, gdy siłą głosów większościowego akcjonariusza zdecydowano o odwołaniu zarządu, na znak protestu, opuściliśmy sale. Odtąd nie bierzemy zadnej odpowiedzialności za to co dzieje się w PZU - relacjonował nam wydarzenia nocnego NWZA, ich uczestnik Michał Nastula z Eureko.

Ale Eureko, mimo całego oburzenia na przedstawicieli polskiego resortu skarbu nie zamierza wycofać sie ani z PZU, ani z Polski.

Nie chcielibyśmy, jako orędownicy członkostwa Polski w Unii, by postępowania przed komisją Europejską jaką w związku z tym formalnie rozpoczniemy, stanęło na drodze Polski do UE - mówił dyrektor wykonawczy Eureko Ernst Jansen. Jego zdaniem konflikt, jaki od kilu miesięcy istnieje między resortem skarbem i Eureko to ?aberracja wynikająca z transformacji?. Jego zdaniem ministerstwo występując przeciwko konsorcjum wielokrotnie wprowadzało w błąd opinię publiczną, a także przedstawiało nieprawdziwe i niepełne informacje parlamentarzystom.

Jansen zapowiedział, że niebawem konsorcjum wystąpi do polskiego sądu o rekompensatę za szkody poniesione w PZU. Na razie eksperci rozpoczęli szacować te szkody. Przedstawiciel Eureko pytany o sumy, jakie mogą wchodzić w grę, odparł: Umowa prywatyzacyjna ubezpieczyciela stanowiła, że konsorcjum będzie miało większe wpływy w PZU aniżeli wynikaloby to z posiadanego 30 proc. pakietu akcji. Eureko właśnie za te wpływy zapłaciło więcej pieniędzy, czyli ponad 3 mld zł.

Zdaniem konsorcjum resort skarbu wprowadza również w błąd uprawnionych do poboru 15 proc akcji pracowników firmy. Gdyby bowiem stało się tak jak chce resort i umowa prywatyzacyjna zostałaby rzeczywiście wypowiedziana (pozew tej treści MSP złożyło do sądu) pracownicy utraciliby prawo do akcji. Minister Chronowski zlekceważył interesy pracowników, bowiem w przypadku unieważnienia umowy ich akcje staną się bezwartościowe - oświadczył Jansen.

Ministerstwo twierdzi jednak, że ewentualne wypowiedzenie umowy prywatyzacyjnej nie będzie oznaczało utraty praw do akcji przez pracowników i twierdzi, że wszystkie nabyte przez pracowników prawa będą realizowane.

Prawo i Gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »