Już ponad 3 mln elektronicznych kont w ZUS

Już ponad 3,2 mln klientów ma zarejestrowane konta na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Można w ten sposób między innymi sprawdzić stan swoich składek, pobrać zaświadczenie czy zrobić symulację emerytury.

Z konta na portalu mogą korzystać osoby ubezpieczone (przykładowo pracownicy, zleceniobiorcy), płatnicy składek (pracodawcy, osoby prowadzące działalność gospodarczą), lekarze i inni świadczeniobiorcy (np. emeryci i renciści). Do jednego konta na portalu może być przypisanych wiele ról np. ubezpieczonego i płatnika.

Coraz więcej klientów korzysta z tej możliwości.

- Od 1 sierpnia do 18 września 2019 r. nasi klienci korzystali z funkcji udostępnionych na PUE ZUS ponad 14 mln razy, z czego 8,5 mln to unikalne odsłony - informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Reklama

Najczęściej korzystali z takiej możliwości płatnicy składek, bo w tym czasie wykonali 6 mln odsłon (2,8 mln unikalnych). Płatnicy wysłali z aplikacji ePłatnik 300 tys. dokumentów ubezpieczeniowych, 144 tys. wniosków związanych ze świadczeniami krótkoterminowymi za swoich pracowników oraz 25 tys. wniosków o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami i ponad 12 tys. wniosków o rozliczenie konta płatnika składek.

Zaświadczenie można utworzyć samodzielnie

W ramach wprowadzonej od 24 sierpnia 2019 r. nowej usługi, dzięki której płatnicy mogą samodzielnie utworzyć dokumenty elektroniczne (tzw. potwierdzenia) z wybranymi danymi z ZUS, płatnicy wygenerowali 2 271 takich potwierdzeń. Druga grupa najczęściej korzystających to lekarze, którzy w tym czasie zrobili 2 mln odsłon (w tym 1,3 mln unikalnych). W tej roli lekarze i asystenci medyczni wystawiają elektroniczne zwolnienia lekarskie. Od 1 sierpnia do 18 września wystawili ponad 2,7 mln e-ZLA.

Natomiast sami ubezpieczeni wykonali 1,1 mln odsłon (w tym 800 tys. unikalnych ), a świadczeniobiorcy - 1 mln odsłon (765 tys. unikalnych). Ta grupa użytkowników ma dostęp do informacji o ubezpieczeniach, do których zgłosił ich pracodawca oraz informacji o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Sprawdzają czy mają poprawnie zgłoszonych członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Jest też dostęp do informacji o zwolnieniach lekarskich oraz o świadczeniach, które otrzymują z ZUS.

Jaka będzie moja emerytura

Na portalu PUE ZUS można sprawdzić gromadzone przez ubezpieczonego składki, w tym składki na subkoncie, kapitał początkowy. Można też zrobić symulację swojej przyszłej emerytury. Klienci już ponad 173 tys. razy skorzystali z kalkulatora emerytalnego.

- Aby dokonać takiego obliczenia, w panelu ubezpieczonego należy wybrać opcję "Kalkulator emerytalny" a następnie przycisk Emerytura na nowych zasadach, czyli po obniżeniu wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Prognozowaną kwotę emerytury kalkulator oblicza na moment przejścia na emeryturę, podany przez samego ubezpieczonego - tłumaczy rzecznik ZUS.

Kwota zależy nie tylko od dotychczas zgromadzonych przez ubezpieczonego składek i kapitału początkowego, ale także od przyszłych składek i ich waloryzacji.

Oznacza to, że kalkulator oblicza prognozowaną wysokość emerytury także w oparciu o założenia i parametry na przyszłe lata. Uwzględnia również środki zapisane na subkoncie ubezpieczonego oraz środki zgromadzone przez niego w otwartym funduszu emerytalnym oraz prognozy m.in. w zakresie inflacji, realnego wzrostu wynagrodzeń, wskaźników waloryzacji składek.

- Ubezpieczony dokonujący obliczeń w kalkulatorze emerytalnym ma bezpośredni wpływ na wysokość prognozowanej emerytury przez podanie m.in. obecnego i przyszłego wynagrodzenia oraz wieku, w którym chce przejść na emeryturę - przypomina Andrusiewicz.

Trzeba też pamiętać, to o czym niektórzy zapominają albo nie wiedzą. Mianowicie prognozowana wysokość emerytury, którą oblicza kalkulator jest to kwota brutto, tzn. przed potrąceniem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

- Na portalu PUE udostępniliśmy również specjalny kalkulator dla nauczycieli, który wylicza prognozę nauczycielskiego świadczenia - dodaje rzecznik ZUS.

Do tego, żeby korzystać z wszystkich tych funkcji, wystarczy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i potwierdzić swoją tożsamość (w tym przez Profil Zaufany, który można potwierdzić przez bankowość elektroniczną).

Monika Krześniak-Sajewicz

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura obywatelska | składki ZUS | e-PUAP | emerytura | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »