Kolejny dobry tydzień euro

Miniony tydzień był bardzo udany dla europejskiej waluty. Kurs EUR/USD, który jeszcze na początku tygodnia oscylował w okolicy 0,9410 pod jego koniec dotarł 250 pkt. wyżej, do 0,9665 tj. do najwyższego od poziomu od dwóch lat.

Miniony tydzień był bardzo udany dla europejskiej waluty. Kurs EUR/USD, który jeszcze na początku tygodnia oscylował w okolicy 0,9410 pod jego koniec dotarł 250 pkt. wyżej, do 0,9665 tj. do najwyższego od poziomu od dwóch lat.

Rynek euro

Miniony tydzień był bardzo udany dla europejskiej waluty. Kurs EUR/USD, który jeszcze na początku tygodnia oscylował w okolicy 0,9410 pod jego koniec dotarł 250 pkt. wyżej, do 0,9665 tj. do najwyższego od poziomu od dwóch lat. Sentyment dla dolara pozostawał bardzo słaby z wielu powodów. Pierwszym z nich były przede wszystkim bardzo silne spadki amerykańskich indeksów giełdowych. Drugim opublikowane w czwartek dane o bilansie płatniczym USA, które okazały się być jeszcze gorsze od oczekiwań. Deficyt C/A w pierwszym kwartale b.r. wzrósł do rekordowego poziomu w historii tj. do 112,49 miliarda dolarów z 95,09 miliarda w czwartym 2001 r. Najwyższy w historii był również deficyt handlowy za kwiecień (tu wzrost z do 32,94 mld USD z 32,47 mld USD w marcu). Trzecim czynnikiem osłabiającym dolara pozostaje nadal bardzo napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie gdzie Palestyńczycy raz po raz dokonują kolejnych zamachów terrorystycznych. Dla spadku notowań zielonego nie bez znaczenia okazał się również opublikowany przez bank Morgan Stanley raport w którym ostrzegł on przed powrotem recesji w Stanach. Chwilowe zamieszanie na rynku wprowadziła również ewakuacja personelu Białego Domu po tym jak w zamkniętej strefie powietrznej znalazł się przypadkowo prywatny samolot.

Reklama

Podane w środę dane z Eurolandu o 0,5 proc. spadku produkcji przemysłowej w kwietniu, choć były gorsze od tych oczekiwanych przez analityków, którzy prognozowali ich 0,2 proc. wzrost, to nie zdołały przerwać procesu wzrostu kursu EUR/USD.

Krótkoterminowa prognoza

Naszym zdaniem kurs EUR/USD powinien nieco zwolnić tempo wzrostu. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że w najbliższym okresie notowania euro mogą powrócić w okolice poziomu 0,96. Spadek kursu w okolice tego poziomu powinien zostać wykorzystany przez inwestorów do zakupów wspólnej waluty. W długim okresie kurs EUR/USD powinien w dalszym ciągu zwyżkować.

Strategia

Kupuj po 0,9600/0,9610

Stop loss 0,9580

Take profit 0,9698

Rynek jena

W mijającym tygodniu japońska waluta silnie zyskała na wartości. Kurs USD/JPY zniżkował o 250 pkt. z 124,80 do 122,30.

Jen sukcesywnie aprecjonował pomimo ciągłych, werbalnych interwencji ze strony japońskich oficjeli mających na celu zatrzymanie tego niekorzystnego dla krajowego eksportu procesu. Przedstawiciel resortu finansów Zembei Mizoguchi raz po raz podkreślał, że rynek w dalszym ciągu jest uważnie monitorowany. Na nic się to jednak nie zdało. Dla spadku kursu zielonego ogromne znaczenia miało przede wszystkim pogorszenie się sentymentu dla dolara na rynku międzynarodowym.

Na rynku bardzo szybko przewagę zdobyli sprzedający "zielone". Tempo spadku kursu USD/JPY uległo zwiększeniu po złamaniu kilku kluczowych, technicznych poziomów wsparcia m.in. bardzo ważnego z punktu psychologicznego 124,00.

Krótkoterminowa prognoza

Biorąc pod uwagę analizę techniczną oraz obecną kondycję dolara, na krosie USD/JPY możliwe są dalsze spadki. Z drugiej strony tak silny wzrost notowań jena może zaowocować ponowną interwencją na rynku ze strony Bank of Japan, który na zlecenie resortu finansów może próbować osłabić jena, skupując dolary. Inwestorom w najbliższych dniach radzimy wstrzymać się z transakcjami.

Strategia

Pozostań neutralny

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: waluty | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »