Media dorobiły się indeksu

Wraz z nowym rokiem GPW zaczęła publikować kolejny subindeks sektorowy: WIG-media. W jego skład wchodzi 6 spółek, jednak w najbliższej przyszłości o zachowaniu się wskaźnika będą decydować przede wszystkim Agora i TVN, które mają największy w nim udział.

Wraz z nowym rokiem GPW zaczęła publikować kolejny subindeks sektorowy: WIG-media. W jego skład wchodzi 6 spółek, jednak w najbliższej przyszłości o zachowaniu się wskaźnika będą decydować przede wszystkim Agora i TVN, które mają największy w nim udział.

WIG-media jest szóstym subindeksem branżowym. Do tej pory giełda publikowała wskaźniki dla banków, budownictwa, informatyki, przemysłu spożywczego i telekomunikacji. Nowy subindeks to efekt pojawienia się na parkiecie kilku nowych spółek z branży medialnej. Jeszcze rok temu sektor ten reprezentowały tylko dwie firmy (według przyjętej przez GPW klasyfikacji): Agora i Grupa Onet. Teraz jest już ich sześć. W porównaniu z innymi subindeksami, WIG-media nie wyróżnia się pod względem liczby spółek. Mniejszą liczebność (4 firmy) ma tylko WIG-telekomunikacja.

Reklama

Pierwsza (bazowa) wartość WIG-media to 26 636,19 pkt - czyli tyle samo, ile poziom indeksu WIG z 31.12.2004 r. Wczoraj subindeks odnotował wzrost o 0,4% i miał wartość 26 732,73 pkt. Pakiety akcji poszczególnych spółek wchodzących w skład WIG-media są takie same, jak w przypadku WIG.

O zachowaniu WIG-media w dużym stopniu będą decydować notowania największej spółki z tej branży - Agory. Przy wczorajszym kursie zamknięcia wydawca "Gazety Wyborczej" miał aż 54,5% udziału w nowym wskaźniku. Drugi największy gracz to TVN. Jego "wkład" wyniósł po wczorajszej sesji 28,3%. Oznacza to, że dwie największe spółki medialne mają ponad 80-proc. udział w WIG-media. Obok nich do indeksu należą też cztery inne firmy: WSiP (po wczorajszej sesji 7,2% udziału), Grupa Onet (4,5%), ATM Grupa (3,3%) i Broker FM (2,3%).

Jeśli w najbliższym czasie nie dojdzie do nieoczekiwanego zwrotu notowań, WIG-media może kontynuować zwyżkę. Zarówno Agora, jak i TVN notują w ostatnim czasie wzrosty. Od dołka z końca października kurs Agory podskoczył już o 22%. Notowania znalazły się właśnie ponad szczytami ze stycznia i sierpnia ub.r., a to oznacza że trend stał się wzrostowy. TVN nie może się co prawda pochwalić tak długą historią notowań, jak Agora, ale po przejściowym osłabieniu powraca stopniowo do szczytu ustanowionego w połowie grudnia (40,9 zł). Jego ewentualne pokonanie może dać impuls do dalszej zwyżki. W pobliżu ostatnich maksimów notowane są też papiery Grupy Onet. Niezbyt zdecydowanie zachowują się natomiast kursy WSiP i Brokera FM, które do niedawna wyraźnie traciły na wartości po giełdowym debiucie.

Tomasz Hońdo

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: WIG | TVN SA | WIG | GPW | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »