Minimalny wzrost wartości złotego

Środowa sesja na krajowym rynku walutowym odznaczała się niewielka zmiennością. Od wczesnych godzin porannych złoty pozostawał stabilny z lekką tendencją w kierunku umocnienia. Dzięki temu kurs EUR/PLN znalazł się na poziomie 3,8250 wobec 3,8350 na otwarciu sesji.

Środowa sesja na krajowym rynku walutowym odznaczała się niewielka zmiennością. Od wczesnych godzin porannych złoty pozostawał stabilny z lekką tendencją w kierunku umocnienia. Dzięki temu kurs EUR/PLN znalazł się na poziomie 3,8250 wobec 3,8350 na otwarciu sesji.

Z kolei USD/PLN oscylował przez większą część sesji w okolicy poziomu 2,85 testując jedynie przez chwilę poziom 2,8450, który należy do najniższych od dziesięciu lat. Inwestorzy w dalszym ciągu oczekują na pojawienie się jakiegokolwiek sygnału ze strony rynku międzynarodowego, pozwalającego wyznaczyć dalszy kierunek dla złotego.

Zorganizowany dzisiaj przetarg obligacji 10-letnich również nie wpłynął na poziom notowań naszej waluty. Resort finansów zaoferował do sprzedaży 1,8 mld zł obligacji, na które znalazł popyt na poziomie 3,47 mld zł. Na rynek nie miała wpływu także wypowiedź członka RPP S. Nieckarza dotycząca możliwości podwyższenia stóp procentowych w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W jego opinii podwyżka taka pozwoliłaby zapobiec presji popytowej. W ostatnich tygodniach ze strony członków RPP pojawiło się szereg wypowiedzi dotyczących polityki monetarnej. Trudno jest jednak na ich podstawie określić dokładnie termin pierwszej podwyżki stóp. W związku z brakiem publikacji danych makroekonomicznych do końca dzisiejszej sesji nie należy oczekiwać większych zmian na rynku PLN.

Reklama

Na rynku zagranicznym również trudno odnotować większe wahania. Kurs EUR/USD od otwarcia sesji europejskiej przebywał w dość wąskim paśmie wahań 1,3415 ? 1,3435 oczekując na wieczorną publikację zapisków z ostatniego marcowego posiedzenia FED. Zapiski te poznamy o godz. 20.00. Dodatkowym hamulcem dla zmian na rynku eurodolara jest jutrzejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które zdaniem większości uczestników nie przyniesie zmian w poziomie stóp procentowych. Może ono jedynie przybliżyć rynek do kolejnej podwyżki stóp w strefie euro o 25 pkt. bazowych. Obecnie główna stopa procentowa EBC jest na poziomie 3,75%. W związku z tym rynek będzie oczekiwał na jutrzejsze wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego J.C. Trichet?a, który może wysłać kolejny sygnał o konieczności kontynuacji procesu zacieśniania polityki monetarnej w strefie euro. Do czasu publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia FED-u nie oczekujemy większych zmian na rynku EUR/USD.

Sporządził:

Jacek Malinowski

Departament Doradztwa i Analiz

DM TMS Brokers S.A.

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: wzrosty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »