Na rynek walutowy powrócił spokój

Podczas dzisiejszej sesji wzrost wartości euro wyrażanej w amerykańskim dolarze zatrzymał się na poziomie 1,3990 USD. Znajdująca się powyżej niego psychologiczna bariera 1,40 może przez pewien czas powstrzymywać aprecjację europejskiej waluty.

Podczas dzisiejszej sesji wzrost wartości euro wyrażanej w amerykańskim dolarze zatrzymał się na poziomie 1,3990 USD. Znajdująca się powyżej niego psychologiczna bariera 1,40 może przez pewien czas powstrzymywać aprecjację europejskiej waluty.

Po wczorajszej mocnej zwyżce, dzisiaj kurs eurodolara konsolidował się w zakresie 1,3950-1,3990. Rynki zachowywały się dość stabilnie, na giełdach odnotowywane były znaczne wzrosty. W zasadzie bez echa przeszły nowo opublikowane dane makroekonomiczne, dotyczące przede wszystkim inflacji. Ceny konsumenckie w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosły o 2% r/r, przy oczekiwaniach 2,1% r/r i poziomie z lipca 2,4% r/r. Wynik ten może potwierdzać słuszność decyzji FED, który mimo priorytetowej dla niego walki z inflacją, nie cofnął się przed znaczną obniżką stóp procentowych. Jednak do mniejszej wartości indeksu CPI w sierpniu przyczyniła się m. in. niższa cena ropy w tamtym miesiącu. Obecnie znajduje się ona na historycznych szczytach, w związku z czym dane za wrzesień nie będą już tak optymistyczne.

Reklama

Decydując się na cięcie kosztu pieniądza, FED kierował się poglądem, że zaostrzające się obecnie warunki udzielania kredytów, mogą potęgować kryzys rynku nieruchomości i negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy USA. O trwających problemach amerykańskiego sektora mieszkaniowego świadczą dzisiejsze dane dotyczące liczby rozpoczętych budów w sierpniu. W ujęciu rocznym spadła ona do 1,331 mln, przy oczekiwaniach 1,35 mln i wyniku z lipca 1,367 mln, osiągając wartość najniższą od 12 lat. Obniżyła się również liczba wydanych pozwoleń na budowy. Na odpowiedź na pytanie, czy obniżenie stóp procentowych w USA przyniesie ożywienie w tym sektorze, trzeba będzie jeszcze poczekać kilka miesięcy.

Za euro płaci się obecnie 1,3970 USD. W najbliższych godzinach oczekujemy stabilizacji kursu EUR/USD w zakresie 1,3940-1,3980.

Z kraju również poznaliśmy dzisiaj dane dotyczące inflacji. Wskaźnik cen producentów PPI osiągnął wartość 1,7% r/r w sierpniu, co jest wynikiem nieznacznie niższym od oczekiwań. Przedstawiono ponadto wielkość produkcji przemysłowej w sierpniu, która wyniosła 9% r/r, przy prognozach 9,5% r/r oraz wartości z lipca 10,4% r/r. Mimo, że przyrost produkcji jest nieco niższy od oczekiwań, w dalszym ciągu jest znaczny i dobrze świadczy o rozwoju naszej gospodarki. Wraz z informacjami o inflacji sugeruje jednak, że w najbliższym czasie Rada Polityki Pieniężnej nie będzie zmuszona do podwyższenia stóp procentowych.

Opublikowane dane nie wpłynęły na kurs złotego, który podczas dzisiejszej sesji pozostawał stabilny. Za dolara płaci się obecnie 2,6980 zł, natomiast za euro 3,7670 zł. W kolejnych godzinach nie powinniśmy odnotowywać większych zmian wartości polskiej waluty.

Tomasz Regulski

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: dolar | spokój | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »