Na rynku euro

Do decyzji FED-u w sprawie stóp radzimy wstrzymać się z transakcjami. Obecnie wydaje się, że cięcie będzie minimalne i wyniesie 25 pkt bazowych. Dla dalszych wydarzeń na rynku eurodolara bardzo ważne będzie jednak to, w jaki sposób bank centralny USA uzasadni swoją decyzję.

Do decyzji FED-u w sprawie stóp radzimy wstrzymać się z transakcjami. Obecnie wydaje się, że cięcie będzie minimalne i wyniesie 25 pkt bazowych. Dla dalszych wydarzeń na rynku eurodolara bardzo ważne będzie jednak to, w jaki sposób bank centralny USA uzasadni swoją decyzję.

W środę cena euro do dolara, która jeszcze we wtorek po południu wynosiła 1,1475 i była najniższa od 16 maja br. wzrosła. Kurs EUR/USD zwyżkował z 1,1498 do 1,1576. Powodem przeceny dolara w ciągu dnia była przede wszystkim zwiększona nerwowość wśród inwestorów przed zaplanowaną na godz. 20.15 czasu polskiego decyzją FED. Po opublikowanych w ostatnich dniach danych makroekonomicznych (m.in. o zaufaniu konsumentów i inflacji) większość analityków spodziewała się, co prawda, że poziom stóp procentowych w USA zostanie obniżony tylko minimalnie, tj. o 25 pkt bazowych do 1 proc., ale już opinie wśród nich co do wpływu "cięcia" na rynek były podzielone. Z jednej strony uważa się, że obniżka powinna pozytywnie wpłynąć na gospodarkę Stanów Zjednoczonych oraz nastroje inwestorów giełdowych i tym samym wspomóc dolara. Z drugiej strony nawet 25 pkt "cięcie" zwiększa różnicę poziomu stóp procentowych pomiędzy Eurolandem, a USA i może doprowadzić do ponownego zwiększenia popytu na lepiej oprocentowane instrumenty denominowane we wspólnej walucie. Z dużym niepokojem oczekiwano również na uzasadnienie decyzji podjętej przez FED. Negatywny wpływ na "zielonego" miały także opublikowane o godz. 14:30 dane z USA. Departament Handlu podał, że zamówienia na dobra trwałego użytku w maju spadły o 0,3 proc. wobec oczekiwanego na rynku ich wzrostu o 0,8 proc. Dodatkowo po rewizji okazało się, że w kwietniu zamówienia spadły o 2,4 proc., a nie o 2,3 proc. - jak podano wcześniej. Wpływ na wzrost kursu EUR/USD miała również publikacja lepszych niż oczekiwano danych z Niemiec o nastrojach przedsiębiorców. Wartość indeksu szacowanego przez monachijski instytut Ifo wzrosła w czerwcu do 88,8 pkt ze skorygowanych 87,6 pkt w maju. Analitycy przewidywali wzrost indeksu do 88 pkt.

Reklama

Pod koniec sesji dolar nieco zyskał na wartości. Wsparciem dla waluty amerykańskiej były pozytywne dane z rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów w Stanach wzrosła w maju o 12,5 proc. do rekordowo wysokiego poziomu 1,157 mln. O 1,2 proc. do 5,92 mln wzrosła również sprzedaż domów na rynku wtórnym. O godz. 16.15 jedno euro wyceniane było na 1,1555 dolara.

Krótkoterminowa prognoza

Do decyzji FED-u w sprawie stóp radzimy wstrzymać się z transakcjami. Obecnie wydaje się, że cięcie będzie minimalne i wyniesie 25 pkt bazowych. Dla dalszych wydarzeń na rynku eurodolara bardzo ważne będzie jednak to, w jaki sposób bank centralny USA uzasadni swoją decyzję.

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: bank | bank centralny | Fed | cięcie | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »