Na rynku SPW ceny obligacji pozostają praktycznie stabilne

Na rynku pieniężnym oprocentowanie depozytów w terminie O/N oscylowało podczas środowej sesji w okolicach 4,30%-4,40% wobec 4,35%-4,45% dzień wcześniej.

Na rynku pieniężnym oprocentowanie depozytów w terminie O/N oscylowało podczas środowej sesji w okolicach 4,30%-4,40% wobec 4,35%-4,45% dzień wcześniej.

Na rynku SPW ceny obligacji przez większą część środowej sesji pozostawały stabilne. Sprzyjał temu brak większych zmian na rynku złotego oraz mniejsza aktywność inwestorów oczekujących na piątkowe wystąpienie szefa Fed. Po południu zainteresowanie polskim długiem nieco wzrosło, szczególnie w sektorach 5-10Y, co przełożyło się na około 3-6 pkt spadek rentowności.

Jeśli przesłanie Bena Bernanke będzie pozytywne dla rynków, to oczekiwać należałoby dalszego umocnienia na dłuższym końcu krzywej rentowności. Dwuletnie obligacje nie mają obecnie dużego potencjału by wzrosnąć w cenach.

Reklama

W środę najważniejszym wydarzeniem na rynku krajowym była publikacja danych na temat lipcowej sprzedaży detalicznej oraz aukcja obligacji drogowych.

Jak podał GUS, w ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna wzrosła w skali roku o 8,2%, zaś licząc miesiąc do miesiąca zwiększyła się o 0,7%. Dane wypadły słabiej niż oczekiwali analitycy, prognozując że sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu 10,5% r/r. GUS poinformował także, że w lipcu stopa bezrobocia zmniejszyła się do 11,7% z 11,8% w czerwcu wobec 11,6% prognozowanych przez analityków.

Rynek długu nie zareagował na dane, choć swym wydźwiękiem wspierają tych członków RPP, którzy opowiadają się za zakończeniem cyklu podwyżek stóp procentowych. Jak można przypuszczać, słabszy odczyt związany był prawdopodobnie z pogorszeniem nastroju konsumentów i ograniczeniami w dostępie do kredytów, co m.in. mogło przełożyć się na niskie wyniki sprzedaży samochodów.

W segmencie pojazdy mechaniczne odnotowano bowiem sprzedaż na poziomie -9,3% m/m i 1,6% r/r wobec odpowiednio 5,4% i 6,7% w lipcu 2010 roku. Obecnie poprawie nastrojów konsumenckich nie sprzyjała też sytuacja na rynkach kapitałowych. Spadki na giełdach uszczuplały oszczędności gospodarstw domowych zgromadzone w akcjach oraz funduszach inwestycyjnych.

BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego sprzedał w środę obligacje drogowe IDS1022 o wartości 623 mln PLN. Jak podano w komunikacie popyt wyniósł 1,4 mld PLN, zaś średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 5,996%. Spread ponad krzywą papierów skarbowych wyniósł 36 bp. BGK nie zdecydował się na przeprowadzenie aukcji dodatkowej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wczorajszy przetarg będzie prawdopodobnie ostatnim w tym roku przeprowadzanym przez BGK na rzecz KFD.

Joanna Bachert, Departament Skarbu PKO Banku Polskiego

PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »