"Nie" dla giełdowego podatku

Inwestorzy giełdowi i przedstawiciele instytucji rynku kapitałowego mówią NIE podatkowi od zysków realizowanych na GPW od 1 stycznia 2004 r.

Inwestorzy giełdowi i przedstawiciele instytucji rynku kapitałowego mówią NIE podatkowi od zysków realizowanych na GPW od 1 stycznia 2004 r.

Resort finansów nie chce przedłużyć przysługującego osobom fizycznym zwolnienia. Obciążenie fiskalne nie pomoże i tak coraz słabszej giełdzie. Czytelniku wyślij protest do Ministerstwa Finansów!

Wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko dał do zrozumienia, że podatek od zysków z inwestycji giełdowych zostanie wprowadzony najprawdopodobniej od 1 stycznia 2004 r. Ma wynosić 20%. Zdaniem wicepremiera, nie ma ani społecznych, ani ekonomicznych argumentów za przedłużaniem zwolnienia. Innego zdania są inwestorzy i przedstawiciele rynku kapitałowego.

Reklama

Za przedłużeniem zwolnienia podatkowego na dotychczasowych zasadach do końca 2006 r. jest Fundacja Upowszechniania Akcjonariatu. - Podatek nie przysłuży się rozwojowi rynku kapitałowego zwłaszcza, że od dłuższego czasu inwestorzy notują straty. Nie można bagatelizować także kosztów jego wprowadzenia i wpływów w kontekście całej gospodarki: kondycji giełdy, spółek maklerskich i wszystkich firm z otoczenia rynku - powiedział prof. Stanisław Owsiak z Akademii Ekonomicznej w Krakowie, przewodniczący zespołu ds. podatków FUA.

Przedstawiciele FUA przedstawili wczoraj wyniki ankiety na temat podatku. Większość osób uważa, że zyski z inwestycji w akcje i obligacje na rynku publicznym powinny być zwolnione z podatku. Według nich jeżeli opodatkowanie zostanie jednak wprowadzone, to powinny być preferencje np. dla inwestycji na rynku pierwotnym, czy długoterminowych (konto emerytalne). Dodatkowo określona kwota dochodu powinna być wolna od obciążeń fiskalnych.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »