EBC pozostawił stopy bez zmian

Zgodnie z przewidywaniami analityków, Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła stopy procentowe bez zmian - wynika z komunikatu po posiedzeniu banku.

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostały na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc.

- Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe oraz pozostałe parametry polityki monetarnej - wynika z komunikatu po posiedzeniu banku. Bank nie zdecydował się wprowadzić zmian do komunikacji z rynkami - utrzymano forward guidance dla QE, stóp procentowych oraz polityki reinwestycji.

Reklama

Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto" - napisano w komunikacie po posiedzeniu EBC.

EBC nadal dopuszcza wydłużenie QE w czasie oraz deklaruje gotowość do reinwestycji zapadających w bilansie papierów przez dłuższy okres po zakończeniu QE.

"Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zamierza prowadzić zakupy aktywów netto, na obecnym poziomie 30 mld euro miesięcznie, do końca września 2018, a w razie potrzeby jeszcze dłużej - w każdym razie tak długo, aż stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu" - napisano w komunikacie.

"Eurosystem będzie reinwestować spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów przez dłuższy czas po zakończeniu zakupów aktywów netto, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie istniała taka potrzeba. Przyczyni się to do zapewnienia zarówno korzystnych warunków płynnościowych, jak i odpowiedniego nastawienia polityki pieniężnej" - dodano.

W marcu EBC zmodyfikował forward guidance dla QE, rezygnując z możliwości zwiększenia skali QE.

- - - - -

Spowolnienie wzrostu w eurolandzie, ale ekspansja wciąż mocna - Draghi

- Ostatnie dane makro wskazują na spowolnienie wzrostu gospodarczego w gospodarce eurolandu, jednak tempo ekspansji jest wciąż mocne - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes EBC Mario Draghi. EBC wciąż jest przekonany, że inflacja w średnim terminie wzrośnie do celu - dodał.

- Napływające od ostatniego posiedzenia z początku marca dane wskazują na lekkie spowolnienie (wzrostu - PAP)", jednak jego tempo pozostaje "solidne", a jego zakres wciąż jest szeroko zakrojony - powiedział Drghi.

W ocenie Draghiego, dynamika wzrostu wyhamowała z "wysokich poziomów", a przyczynić się mogły do tego "czynniki o charakterze przejściowym", np. pogodowe. Dodał, że oznaki schłodzenia widać gdzieniegdzie po stronie popytowej, co wymaga monitorowania.

Draghi powiedział, że niższą aktywność obserwowano ostatnio w większości krajów eurolandu oraz w większości sektorów gospodarki. Dodał, że skala spadku niektórych wskaźników aktywności była "nieoczekiwana".

Jednocześnie podkreślił, że wskaźniki koniunktury wciąż utrzymują się powyżej historycznych średnich, po spadku z wysokich poziomów, co nie powinno zaskakiwać.

Draghi wskazał przy tym, że fundamenty gospodarki strefy euro "nadal wspierają nasze przekonanie, że inflacja wzrośnie do celu w średnim terminie". W tym kontekście zaznaczył, iż widać "pewne pocieszające oznaki po stronie wzrostu płac".

Inflacja bazowa, jak wskazał, wciąż jednak "pozostaje na niskim poziomie" i nadal musi wykazać oznaki trwałego ożywienia.

Bilans ryzyka dla wzrostu w strefie euro ciągle jest "zasadniczo zrównoważony", jednak negatywne czynniki ryzyka ze strony globalnej stały się "bardziej widoczne" - ocenił bankier. Wskazał przy tym wprost na ryzyko protekcjonizmu, dodając iż napięcia handlowe mogą mieć natychmiastowe przełożenie na zaufanie wśród przedsiębiorców.

EBC będzie monitorować rozwój sytuacji na rynku walutowym - powiedział Draghi. Dodał, że zmienność na rynku FX spadła.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła w czwartek bez zmian podstawowe stopy procentowe oraz pozostałe parametry polityki monetarnej. Bank nie zdecydował się wprowadzić zmian do komunikacji z rynkami - utrzymano forward guidance dla QE, stóp procentowych oraz polityki reinwestycji.

W marcu EBC zmodyfikował forward guidance dla QE, rezygnując z możliwości zwiększenia skali QE.

- - - - - -

Co z walutami?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy kurs euro wobec dolara wzrósł bardzo znacząco i zasadnym wydaje się pytanie, czy nadal ma potencjał do umocnienia.

Faktem jest, że EBC dopiero rozpocznie proces zacieśnienia pieniężnego, a to zwykle w początkowych jego fazach waluta zyskuje najmocniej. Z drugiej strony ten fakt jest już dawno przez rynki zdyskontowany i inwestorzy musieliby być tu pozytywnie zaskoczeni, aby rzucić się do dalszych zakupów (zaś patrząc na pozycje funduszy w walutach, te w euro są od kilku miesięcy ekstremalnie wysokie).

W ostatnich dniach mieliśmy kilka tzw. balonów próbnych tj. wypowiedzi członków EBC o definitywnym zakończeniu skupu obligacji w grudniu (co akurat jest powszechnie wyczekiwane), czy też o podniesienie stopy depozytowej z -0,4 do -0,2 proc. w drugim kroku (co jest elementem nowym).

Pytanie jednak czy prezes Draghi będzie skłonny podnosić stawkę na kwietniowym posiedzeniu. Dane raczej na to nie wskazują.

Publikowane w tym roku indeksy aktywności biznesowej wskazują na wyhamowanie tempa wzrostu, choć z wysokiego poziomu. Również inflacja na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy była poniżej oczekiwań rynku.

Dodatkowo ostatnio wyraźnie rosną ceny ropy. Z jednej strony będzie to oznaczać wyższą inflację w krótkim terminie. Z drugiej strony strefa euro jest znaczącym importerem surowca i niskie jego ceny miały niemały udział w poprawie kondycji gospodarczej - teraz mechanizm ten działa w drugą stronę. Wszystko to sprawia, że potencjał do pozytywnego zaskoczenia ze strony EBC i dalszego gwałtownego umocnienia euro, a w ślad za tym złotego, wydaje się ograniczony.

Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB

Pobierz: program PIT 2017

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »