Ochrona przed egzekucją

Mąż na poczet długu ma ściągane przez komornika połowę wynagrodzenia, dodam że zakład pracy męża robi to sumiennie i regularnie.

W lipcu ten sam komornik zablokował w banku konto męża na które zakład pracy przelewał pozostałą część wynagrodzenia, pozostawiając w ten sposób męża bez środków do życia. Jak dowiedzieliśmy się od komornika zrobił to na wniosek wierzyciela, który uzasadnił to tym, iż podejrzewa , że mąż ma jeszcze inne dochody, co nie jest prawdą. Dodam, że mnie długi męża nie dotyczą gdyż powstały one przed zawarciem naszego związku małżeńskiego. Czy mógł tak postąpić w przypadku regularnego spłacania zadłużenia i w jaki sposób można dokonać odblokowania konta , bo jak wynikało ze słów komornika należałoby się zwrócić do wierzyciela, by to on wycofał wniosek.

Reklama

Czy komornik postąpił zgodnie z prawem?

Zgodnie z art. 87 § 1 pkt. 1 w zw. z art. 87 § 3 ust. 1 Kp (Kodeksu pracy), z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, które mogą być dokonywane w granicy do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. Zgodnie z art. 87 § 4 Kp potrącenia, z wynagrodzenia za pracę określone w prawie pracy, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami alimentacyjnymi, trzech piątych wynagrodzenia.

Wynikające z art. 87 Kp ograniczenie dopuszczalności potrącenia wynagrodzenia za pracę nie może być interpretowane rozszerzająco, gdyż przepis ten jest szczególnym przepisem mającym za zadanie ochronę wynagrodzenia za pracę. Skoro pracodawca dokonuje zapłaty wynagrodzenia za pracę nie poprzez wypłatę gotówki w kasie zakładu tylko poprzez przelew na rachunek, to komornik może dokonać zajęcia rachunku w zakresie dopuszczalnym przez przepisy art. 87 Kp. Zajęcie z jednej strony wynagrodzenia za pracę u pracodawcy, a z drugiej strony rachunku bankowego na który pracodawca przekazuje wolną od wynagrodzenia kwotę, jest sprzeczne z prawem, gdyż wynagrodzenie to podlega ochronie.

SerwisPrawa
Dowiedz się więcej na temat: komornik | ochrona | zarobki | egzekucja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »