Odrobina Polski w Irlandii

Za polskimi emigrantami, którzy wyjechali za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków pracy, płacy i życia ruszyły polskie produkty spożywcze. Polacy w Irlandii mogą mogli już niebawem liczyć na usługi z polskim rodowodem, z których skorzystają np. w Irlandii.

Pierwszy w Republice Irlandii polski bank, a także polska przychodnia lekarska świadcząca m.in. porady ogólne i usługi stomatologiczne, zostaną otwarte w 2007 r. w Limerick, na zachodzie kraju - donosi gazeta "The Irish Independent".

Polaków na "Zielonej Wyspie", choć jest znacznie mniej, niz w Wielkiej Brytanii, to ich liczba i tak jest spora. Liczbę polskich imigrantów w Irlandii ocenia się na ok. 200 tysięcy. W ubiegłym roku, według ocen Stowarzyszenia Irlandzko- Polskiego, wysłali oni do swej ojczyzny ok. 1 mld euro. W samym Limerick mieszka 8 tys. Polaków, ale ich liczba wciąż rośnie.

Reklama

"Trwają negocjacje z polskim bankiem detalicznym i zmierzają w dobrym kierunku. Ich celem jest powołanie w Limerick oddziału czołowego polskiego banku" - mówi Pat O'Sullivan ze Stowarzyszenia Irlandzko-Polskiego.

- Liczymy na to, iż w mieście powstanie też pierwsza przychodnia lekarska, w której Polacy będą mogli porozumieć się po polsku. Obecnie wielu, z powodu bariery cenowej lub językowej, na leczenie jeździ do Polski, a to nie zawsze jest praktyczne - dodaje.

Położone pod Limerick lotnisko w Shannon ma bezpośrednie połączenia z Gdańskiem, Krakowem, Łodzią i Wrocławiem. Samoloty do większych miast Polski latają też z oddalonego o 93 km na południe od Limerick Corku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Limerick | przychodnia | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »