Orlen Upstream odkrył kolejne złoże gazu ziemnego w Polsce

Orlen Upstream, spółka z grupy PKN Orlen, odkryła kolejne złoże gazu ziemnego w Polsce - na Podkarpaciu. Odkrycie złoża odwiertem Bystrowice-OU1 było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych - podał koncern.

Według PKN Orlen, zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld metrów sześc. gazu ziemnego wysokometanowego o ponad 98 proc. zawartości metanu.

"Wydobycie ze złoża może trwać ok. 10 lat. Natomiast zasoby geologiczne koncesji PKN Orlen na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld metrów sześc. Dokładne dane będzie można podać po opróbowaniu i przeprowadzeniu testów produkcyjnych wszystkich horyzontów gazonośnych" - podkreślił płocki koncern.

Spółka zapowiedziała jednocześnie, iż "planuje prowadzenie dalszych prac wiertniczych na tej koncesji w najbliższych latach, celem udostępnienia złoża do eksploatacji".

Reklama

- Dalszy rozwój segmentu upstream (wydobycie - PAP) to jeden z priorytetów, który jako grupa konsekwentnie realizujemy - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w środowym komunikacie. Jak zaznaczył, "zwiększanie poziomu produkcji i wielkości posiadanych zasobów 2P (pewne i prawdopodobne - PAP) korzystnie przełoży się zarówno na wyniki Grupy Orlen, jak i bezpieczeństwo energetyczne kraju".

- Dlatego będziemy koncentrować się na dobrej jakości aktywach i najbardziej rentownych projektach" - oświadczył szef płockiego koncernu. W jego ocenie, rejon Podkarpacia "należy nadal do bardzo perspektywicznych w obszarze poszukiwań gazu ziemnego w Polsce". "A sukces poszukiwawczy w Bystrowicach to potwierdza - dodał Obajtek.

PKN Orlen podał, że w przypadku Bystrowic to tzw. złoże wielohoryzontowe, "w którym kilka warstw skalnych nasyconych jest wysokometanowym gazem ziemnym". Spółka dodała, iż odwiert Bystrowice-OU1 realizowany w ramach projektu Miocen.

"W ostatnim tygodniu zakończono prace wiertnicze osiągając głębokość końcową 2165 metrów. Obecnie prowadzone są prace polegające na zamontowaniu uzbrojenia wgłębnego, by prowadzić eksploatację w sposób pozwalający na selektywne udostępnienie dwóch horyzontów jednocześnie" - wyjaśnił PKN Orlen.

Podkreślił jednocześnie, że Bystrowice "to kolejny w tym roku sukces poszukiwawczy, po Wielkopolsce i Kujawach, spółki Orlen Upstream".

Jak przypomniał PKN Orlen, obecnie w segmencie wydobycia prowadzi on działalność w Polsce oraz Kanadzie. "Średnie wydobycie Orlen Upstream w II kwartale 2018 r. wyniosło 18 tys. boe/d (baryłek ekwiwalentu na dobę - PAP), a zasoby na koniec 2017 r. zostały oszacowane na poziomie 152 mln boe" - poinformował koncern.

Wspomniał jednocześnie, iż w Polsce Orlen Upstream prowadzi wydobycie wspólnie z PGNiG ze złóż położonych w woj. wielkopolskim, a także przygotowuje się do zagospodarowania złóż na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

"PKN Orlen prowadząc poszukiwania węglowodorów wpisuje się w politykę zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego kraju" - podkreślił płocki koncern.

Działający od 2006 r. Orlen Upstream - spółka, w której PKN Orlen ma 100 proc. udziałów - to podmiot powołany do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.

- - - - -

Obajtek: Szacujemy złoże w Bystrowicach na ok. 2 mld m sześc. gazu

- Szacujemy złoże w Bystrowicach (Podkarpackie) na ok. 2 mld metrów sześciennych gazu i to jest bardzo ważne odkrycie - powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że eksploatacja złoża rozpocznie się za niecałe dwa lata.

Na konferencji prasowej zorganizowanej na wiertni w Bystrowicach prezes PKN Orlen podkreślił, że odnalezienie złoża oznacza dla firmy i akcjonariuszy zwiększenie dochodów.

- Dzięki odkryciu zapewniamy i wzmacniamy również bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez to, że więcej wydobywamy. A to również powoduje stabilność cen, co również jest bardzo istotne, bo poprzez to będziemy bardziej odporni na wahania makroekonomiczne - mówił Obajtek.

Złoże w Bystrowicach znajduje się na głębokości ponad 2,1 km na czterech horyzontach. Jak zaznaczył prezes Orlenu jest to gaz najlepszej jakości - o ponad 98 procentowej zawartości metanu. Wydobycie ze złoża może trwać ok. 10-15 lat.

Obajtek podkreślił, że logistyka i eksploatacja złoża będzie tańsza niż w przypadku innych złóż, bo kilometr od złoża przebiega gazociąg Gaz-Systemu. - To złoże będzie podpięte do systemu, a jego eksploatacja rozpocznie się za niecałe dwa lata - dodał.

Szef największego w kraju koncernu paliwowego zapowiedział, że w okolicach Bystrowic prowadzone będą kolejne odwierty. Zasoby geologiczne koncesji na Podkarpaciu szacowane są przez spółkę na ok. 10 mld m sześc.

Obajtek przypomniał, że w Bajerze koło Bydgoszczy spółka niedawno odkryła inne złoże gazu - około 1 miliarda metrów sześciennych gazu. "Co prawda nie tak dobrej jakości gazu jak tu, ponieważ zawiera dużo azotu, ale właśnie ten azot będzie tam na miejscu przerabiany na energię elektryczną" - powiedział Obajtek i dodał, że spółka posiada obecnie 24 koncesje i stara się o kolejne.

Zapowiedział, że firma będzie "z większą częstotliwością, z większym zaangażowaniem prowadzić poszukiwania surowców w kraju". - Chcemy zdecydowanie rozwijać ten segment - dodał Obajtek.

Sprawdź bieżące notowania PKN na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoża gazu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »