Wzrosną nasze rachunki za gaz

URE zatwierdził nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny, cena gazu wzrośnie o 5,9 proc. - podał URE.

Według URE ceny gazu podwyższone zostały o 5,9 proc. w stosunku do taryfy obowiązującej.

"Pozostałe elementy mające wpływ na wysokość opłat za gaz nie ulegają zmianie, tak więc faktyczna podwyżka rachunków dla odbiorców PGNiG OD jest niższa i w części obrotowej oznacza wzrost średnich cen o 5,3 proc. zarówno dla gazu wysokometanowego, jak i dla gazów zaazotowanych" - napisano.

Według URE, rachunki wzrosną średnio o 3,6 proc.

URE podał, że główną przyczyną podwyżki cen gazu jest obserwowany od maja istotny wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego wysokometanowego nabywanego przez przedsiębiorstwo na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem zakupu tego surowca przez PGNiG OD.

Reklama

Nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zmiany taryfy i zostały zatwierdzone do końca roku.

- - - - -

20 czerwca br. informowaliśmy: Polska ma za wysokie ceny energii i gazu!

Jak wynika z danych GUS, ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE - przy uwzględnieniu różnic w zarobkach (czyli tzw. parytetu siły nabywczej). Takie dane podał we wtorek GUS. Wynika z nich, że w UE ceny prądu - przy wzięciu pod uwagę siły nabywczej - wyższe niż w Polsce są tylko w Rumunii, Portugalii, Belgii i Niemczech. W tych krajach są one też wyraźnie wyższe od unijnej średniej.

Zdecydowanie niższymi - niż u nas - tak liczonymi cenami energii elektrycznej mogą pochwalić się m.in. Finlandia, Luksemburg, Holandia, Szwecja, Francja, Malta, Wielka Brytania, Estonia i Austria (tam są one najmniejsze w Unii Europejskiej).

Podobnie jest w przypadku gazu. Jeśli chodzi o jego ceny dla gospodarstw domowych (porównywane przy uwzględnieniu różnic w zarobkach), to najwyższe w UE są w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Czech i Polsce.

W tych krajach są one też sporo wyższe od unijnej średniej. Najniższymi - tak liczonymi - cenami gazu w Unii Europejskiej cieszą się Luksemburg, Wielka Brytania, Belgia, Estonia, Chorwacja, Niemcy i Łotwa.

PAP Kurier

PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz ziemny | ceny gazu | PGNiG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »