Otwieranie na Europę

Zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe coraz chętniej rozpoczynają działalność w Polsce. Wzrost świadomości ubezpieczeniowej rozwija popyt i czyni nasz rynek coraz bardziej atrakcyjnym.

Zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe coraz chętniej rozpoczynają działalność w Polsce. Wzrost świadomości ubezpieczeniowej rozwija popyt i czyni nasz rynek coraz bardziej atrakcyjnym.

Polski rynek jest niewątpliwie jednym z najatrakcyjniejszych rynków ubezpieczeniowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzeba pamiętać, że obecnie przeciętny Polak wydaje na ubezpieczenie - siebie, swojej rodziny, swojego majątku - ponad dziewięć razy mniej, niż obywatel Unii Europejskiej. Pewne jest, że

w perspektywie kilku najbliższych lat ta dysproporcja będzie się wyrównywać. Zresztą, patrząc w wstecz, od kilku lat systematycznie przybywa osób wykupujących dobrowolne ubezpieczenia na życie.

Wiedzą o tym także firmy ubezpieczeniowe - na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy na polski rynek weszły towarzystwa tworzone przez większość światowych potentatów ubezpieczeniowych. Dowodzi to, że siła i perspektywy polskiego rynku są przez ubezpieczycieli dostrzegane i wykorzystywane.

Reklama

Nie można przecenić roli, jaką w edukacji ubezpieczeniowej Polaków odegrało powstanie powszechnych towarzystw emerytalnych i duża kampania edukacyjna prowadzona przez rząd oraz poszczególne towarzystwa. Widać, że dzięki temu wielu ludzi zrozumiało, że nie mogą już liczyć na państwo, które za nich zatroszczy się

o zabezpieczenie na starość, lecz sami muszą zadbać o finansowe bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin. Dlatego jestem przekonany, że za sukcesem otwartych funduszy emerytalnych - do których przystąpiło ponad 10 milionów Polaków - pójdzie rozwój różnych form dodatkowego zabezpieczania finansowej przyszłości, jak np. ubezpieczenia na życie, fundusze inwestycyjne, pracownicze programy emerytalne.

W tej chwili najchętniej kupowanym przez klientów produktem ubezpieczeniowym jest polisa na życie z funduszem inwestycyjnym, którą oferują prawie wszyscy obecni na polskim rynku ubezpieczyciele. Jest to forma łącząca z jednej strony zalety typowego ubezpieczenia na życie, jak np. zabezpieczenie bliskich na wypadek śmierci, z zaletami funduszu inwestycyjnego, dającego nadzieję na stały wzrost wartości gromadzonych środków.

Dodatkową zaletą takiej polisy jest też prosta forma wykupienia i obsługi tego produktu. Warto również odnotować fakt, że coraz więcej produktów tego typu pojawiających się na rynku posiada dodatkowe opcje, z których może skorzystać klient - w przypadku oferty Norwich Union Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie jest to opcja ubezpieczenia z tytułu pobytu w szpitalu.

Co się tyczy polskiego prawa ubezpieczeniowego, to naszym zdaniem w ciągu dziesięciu lat transformacji gospodarczej udało się wypracować rozsądny kompromis pomiędzy koniecznością jego otwierania na dużych, działających w skali globalnej ubezpieczycieli a koniecznością zachowania bezpieczeństwa i równowagi polskiego rynku, w tym też - zabezpieczenia, w maksymalnym stopniu, interesów klientów.

Jeżeli miałbym wskazywać kolejne wyzwanie stojące przed ustawodawcą w tej dziedzinie, to niewątpliwie wskazałbym na kwestię jego pełnego dostosowania do prawa europejskiego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenia | otwieranie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »