Po długim weekendzie złoty nieco osłabł

W tygodniu od 28 kwietnia do 2 maja notowania naszej waluty znacząco wzrosły. Cena dolara spadła z 3,8960 w poniedziałek do 3,7490 w czwartek i była najniższa od 15 lutego 1999 r. Cena euro zniżkowała w tym samym okresie z 4,3035 do 4,2155.

W tygodniu od 28 kwietnia do 2 maja notowania naszej waluty znacząco wzrosły. Cena dolara spadła z 3,8960 w poniedziałek do 3,7490 w czwartek i była najniższa od 15 lutego 1999 r. Cena euro zniżkowała w tym samym okresie z 4,3035 do 4,2155.

Złoty najmocniejszy był w czwartek 1 maja, kiedy to krajowy rynek finansowy z racji obchodzonego święta i rozpoczętego, długiego, majowego weekendu nie pracował. Nasza waluta tego dnia zyskała na wartości przez działania banków londyńskich. Aprecjacja złotego nie była jednak sprawą tylko jednego dnia, ale była kontynuacją trendu rozpoczętego po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 23-24 kwietnia. Inwestorzy kupowali złotówki, przekonani o tym, że RPP w najbliższych miesiącach będzie dalej sukcesywnie obniżać poziom stóp procentowych. Bardzo duży wpływ na wzrost sentymentu dla naszej waluty miały również opublikowane 30 kwietnia dane NBP o bilansie płatniczym za marzec (deficyt na rachunku obrotów bieżących był ponad dwukrotnie niższy niż oczekiwano i wyniósł 237 mln euro). Nie bez znaczenia pozostało również utrzymanie przez agencję ratingową Fitch długoterminowego ratingu BBB+ oraz krótkoterminowy F2 dla zadłużenia Polski w walucie zagranicznej. 2 maja kurs USD/PLN zakończył sesję na poziomie 3,7865, a kurs EUR/PLN przy 4,2507.

Reklama

W ostatnim tygodniu złoty oddał jednak część wcześniejszych zysków. Wraz z bardzo silną aprecjacją kursu EUR/USD na rynku międzynarodowym cena euro zwyżkowała z 4,2345 do 4,3435. Cena dolara poruszała się w przedziale pomiędzy najniższym od 15 lutego 1999 r. poziomem, tj. 3,7455, a poziomem 3,8100 kończąc tydzień w dolnym jego zakresie. Niewielka deprecjacja naszej waluty została spowodowana przede wszystkim ponownym wzrostem napięcia pomiędzy szefami resortów gospodarki i finansów. Podczas wtorkowego wystąpienia minister gospodarki, pracy i polityki społecznej skrytykował Program Naprawy Finansów Publicznych Grzegorza Kołodki. Jerzy Hausner podkreślając, że program ten jako samoistne przedsięwzięcie nie ma szans realizacji oraz dodał, że między nim a ministrem finansów jest "zasadniczy spór merytoryczny, spór dwóch logik". Zdaniem Jerzego Hausnera jest jeszcze miejsce na poluzowanie polityki fiskalnej, a ważniejsze od szybkiego wejścia Polski do strefy euro jest pobudzenie wzrostu gospodarczego. Grzegorz Kołodko nie pozostał dłużny. W czwartek przedstawiając Program Naprawy Finansów Publicznych z naniesionymi, po zakończonych w środę konsultacjach, zamianami skrytykował pomysły Hausnera oraz podkreślił, że wejście Polski do Eurolandu w 2007 r. jest priorytetowe. Resort finansów na rok 2004 zaproponował cztery stawki podatku PIT (17,19,30,40 proc.), nową 9 proc. stawkę dla rolników oraz obniżenie stawki podatku CIT do 19 proc. Ministerstwo Finansów poinformował również o obniżeniu prognozy wzrostu PKB na 2003 r. z 3,5 proc. do "co najmniej" 3 proc. Resort w tym roku spodziewa się nieznacznej aprecjacji złotego związanej przede wszystkim z akcesją Polski do UE. Grzegorz Kołodko zapowiedział, że zaproponuje wpisanie do przyszłorocznego budżetu wpływów z rezerwy rewaluacyjnej w wysokości 9 mld złotych. Choć do porozumienia z NBP w tej kwestii jeszcze nie doszło, to minister finansów jest przekonany, że tak się stanie.

Rekomendacje

W najbliższy wtorek (13 maja) rząd będzie obradował nad Programem Naprawy Finansów Publicznych. 14 maja Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o inflacji. Zarówno rynek, jak i resort finansów spodziewają się, że wskaźnik CPI za kwiecień spadnie do najniższego poziomu w historii, tj. do 0,3 proc. z 0,6 proc. w marcu. W najbliższym tygodniu złoty powinien poruszać się przy odchyleniu od dawnego parytetu w przedziale minus 5 minus 6 proc.

Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski, Anna Penconek

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: 2 maja | resort | złoty | waluty | naprawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »