Prawdopodobne wybicie górą z konsolidacji

Wczorajszego dnia akcje na warszawskim parkiecie przez cały dzień zyskiwały na wartości w oczekiwaniu na decyzje Fed'u co do obniżki stóp procentowych. Indeks WIG20 po otwarciu na poziomie 3604 pkt zamknął się na 3658 pkt zyskując 1,19%.

Wczorajszego dnia akcje na warszawskim parkiecie przez cały dzień zyskiwały na wartości w oczekiwaniu na decyzje Fed'u co do obniżki stóp procentowych. Indeks WIG20 po otwarciu na poziomie 3604 pkt zamknął się na 3658 pkt zyskując 1,19%.

Sesja była typowo spekulacyjna a ceny akcji były windowane w oczekiwaniu, iż Fed obniży stopy procentowe nie o 25 a o 50 pkt bazowych , okazał się być to dobry kierunek. Podobnie zachowywały się pozostałe giełdy starego kontynentu. Pomimo braku pozytywnych sygnałów z rynku główne indeksy giełdowe zyskiwały znacznie powyżej 1%. Londyński FTSE 100 wzrósł o 1,60%, francuski CAC 40 2,00%, austriacki ATX 1,30%. Sesja amerykańska podobnie zakończyła się wzrostami, jednakże gra tutaj nie była już tak spekulacyjna, wzrost nastąpił dopiero po ogłoszeniu decyzji o obniżce stóp procentowych o godzinie 20:15. Dow Jones zyskał 2,50% a S&P 500 2,90%. Czas pokaże czy decyzja FED była słuszna. Przed pochopnym obniżaniem stóp procentowych ostrzegał były wieloletni prezes Rezerwy Federalnej Alan Greenspan, zwracając uwagę na groźbę nasilenia inflacji. W najbliższych dniach ceny akcji na światowych giełdach zapewne będą rosły. Rozpoczynająca dzień sesja azjatycka zakończyła się znaczną zwyżką wartości indeksów. Nikkei 225 wzrósł o 3,70%, chiński Hang Seng 3,80%, australijski All Ord 2,30%, podobnie pozostałe giełdy Pacyfiku.

Reklama

W dniu dzisiejszym WIG20 zapewne wybije się górą z trwającej od miesiąca szerokiej konsolidacji. Już wczoraj przed zamknięciem minimalnie naruszył jej górny zakres 3660 pkt. Dzisiejsza sesja powinna być rozstrzygająca, dopiero po niej można będzie można powiedzieć czy są realne szanse na podejście pod szczyty z lipca. Należy jednak mieć na uwadze niepokojące informacje docierające od miesiąca z sektora bankowego. Dynamiczna zwyżka może zakończyć się równie dynamicznymi spadkami, jeśli inwestorzy wykorzystają wzrosty do wyprzedaży akcji.

O godzinie 14:00 poznamy produkcję przemysłową oraz inflacje PPI w Polsce za sierpień w skali rok do roku. Co do produkcji prognozowany jest spadek z 10,40% do 9,50% natomiast inflacja wedle przewidywań wzrosła z 1,50% do 1,80%. Inwestorzy skupią się zapewne na danych z rynku amerykańskiego, które pokażą na ile słuszna była decyzja dotycząca obniżki stóp procentowych. O godzinie 14:30 podane zostaną dane o inflacji CPI oraz poznamy liczbę rozpoczętych budów w sierpniu.

Tomasz Madej

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: wybicie | Gora | konsolidacja | obniżki stóp procentowych | Fed | WIG20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »