Rok mocnego złotego

Złoty nadal pozostaje na bardzo mocnym poziomie. A trwa to już od kilku miesięcy tego roku. Złotemu nie groźna była perpektywa ogromnej dziury budżetowej, ani groźa recesji.

Złoty nadal pozostaje na bardzo mocnym poziomie. A trwa to już od kilku miesięcy tego roku. Złotemu nie groźna była perpektywa ogromnej dziury budżetowej, ani groźa recesji.

Koniec roku na rynku walutowym cechuje się niewielkimi wahaniami polskiej waluty i niskimi obrotami. Złoty w porannych notowaniach osłabł do dolara, ale umocnił się do euro. Za jednego dolara płacono 3,99 zł, za jedną europejską walutę 3,51 zł.

Dzisiejsza i jutrzejsza sesja stoi pod znakiem emisji bonów skarbowych oraz publikacji danych o deficycie obrotów bieżących. Dzisiaj Ministerstwo Finansów wyemituje papiery o wartości 1,7 miliarda złotych. Z kolei jutro NBP opublikuje bilans obrotów bieżących za listopad. Analitycy prognozują jego spadek do 410-500 mln USD z 672 mln USD w październiku.

Reklama

Jak widać złoty nadal pozostaje na bardzo mocnym poziomie. A trwa to już od kilku miesięcy tego roku. Pomijając wydarzenia z lipca, kiedy to inwestorzy panicznie wyprzedawali naszą walutę pod wpływem negatywnych informacji z rynków wschodzącyh - Argentyny i Turcji - złoty ciągle oscyluje na mocnym pozimie 4 złotych i nic nie przemawia za tym, żeby ten trend wkrótce miał się zmienić. Złotemu nie groźna była perpektywa ogromnej dziury budżetowej, ani groźa recesji. Nie wpominając już o realnej groźbie bankructwa Argentyny, która już teraz stała się faktem.

Co to oznaczało dla nas. Przede wszystkim korzyści mieli i mają nadal Ci, którzy zaciągnęli kredyty denominowane w walutach obcych. Obsługa takiego długu nie kosztuje ich wiele. Mocny złoty to również tańsze wakacje i pobyt za granicą. Nie zapominajmy jednak, że mocny złoty to "zmora" naszych eksporterów, bowiem dostają mniej złotówek za sprzedane za granicę towary. A ta tendencja w dłuższej perpektywie odbija się negatywnie na całej gospodarce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: złoty | dziury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »