Skarb Państwa straci na giełdzie

Zdaniem analityków, oferty Enei i Kozienic raczej się powiodą, ale Skarb straci, nie sprzedając akcji inwestorom strategicznym.

 Zdaniem analityków, oferty Enei i Kozienic raczej się powiodą, ale Skarb straci, nie sprzedając akcji inwestorom strategicznym.

Oferty publiczne Enei, wielkopolskiego dystrybutora energii elektrycznej, i Elektrowni Kozienice, jednego z największych w kraju producentów prądu, będą pierwszymi dużymi projektami giełdowymi w branży. Na razie jednak biura maklerskie interesują się nimi umiarkowanie, bo sprzedaż akcji zaplanowano dopiero na listopad. Dlatego analityków giełdowych zajmujących się tymi spółkami jest jak na lekarstwo.

Ci nieliczni, którzy przyglądają się Enei i Kozienicom, wierzą w powodzenie listopadowych ofert, ale za sprawę kluczową uważają wprowadzenie inwestorów strategicznych do obu firm, bo wymagają one solidnej restrukturyzacji.

Reklama

- Na razie obie spółki są państwowe i inwestorzy giełdowi mogą mieć wątpliwości co do jakości zarządzania nimi przez państwowych menedżerów. Jeśli pojawi się inwestor, który dostanie pakiet większościowy, z pewnością zrestrukturyzuje firmy i zlikwiduje przerost zatrudnienia - uważa Włodzimierz Giller, analityk DB Securities.

Jego zdaniem, istotne ryzyko, jakie wiąże się z inwestycją w Eneę, dotyczy niejasnej przyszłości tzw. umowy społecznej gwarantującej pracownikom spółki wieloletnie zatrudnienie. Jeśli umowa okaże się ważna, z pewnością odbije się to niekorzystnie na cenie akcji. W przypadku Kozienic ryzyko dotyczy m.in. przyszłości kontraktów długoterminowych w energetyce i wymagań w sferze ochrony środowiska.

- Po prostu spółki nie są przygotowane do prywatyzacji. Kiedyś nie kierowano na giełdę takich projektów - mówi analityk.

W jego opinii istotne ryzyko wynika też z niepewności co do przyszłego kształtu branży.

- Oferty giełdowe to, moim zdaniem, wyłącznie sposób zapewnienia wpływów do budżetu. Nie jest to element realizacji jakiejś spójnej koncepcji dotyczącej całej branży - uważa Włodzimierz Giller. Prostsze jest lepsze

Jeśli rzeczywiście ministrowi skarbu chodzi tylko o wpływy budżetowe, to wybrał sobie chyba niezbyt szczęśliwy sposób ich zapewnienia.

- Nie ma wątpliwości, że na giełdzie Skarb Państwa dostanie za te akcje mniej, niż gdyby sprzedał wszystko inwestorom strategicznym - mówi anonimowy przedstawiciel firmy doradzającej jednemu z inwestorów starających się o kupno Kozienic.

Jego zdaniem, jest mało prawdopodobne, że w ogóle dojdzie do giełdowej sprzedaży elektrowni.

- Inwestorzy strategiczni preferują proste projekty umożliwiające im zakup maksymalnego pakietu akcji. Jeśli na stole pojawią się konkretne pieniądze za wszystkie akcje, rządowi będzie trudno wytłumaczyć się z wyboru ścieżki giełdowej, która przyniesie mniejsze wpływy - dodaje rozmówca.

Zdaniem innego doradcy, który również współpracuje z jednym z kandydatów na nabywcę Kozienic, przynajmniej niektórzy inwestorzy branżowi startujący w przetargu będą skłonni zgodzić się na giełdę, pod warunkiem, że rząd sprzeda im pakiet większościowy.

- Inwestorzy giełdowi będą wówczas zainteresowani udziałem w ofercie, licząc, że właściciel większości odkupi od nich akcje albo poprawi efektywność funkcjonowania firmy, która dziś pozostawia wiele do życzenia - uważa doradca.

Eneę i tak kupią

O ile w przypadku Kozienic pojawienie się inwestora branżowego wydaje się przesądzone (na krótkiej liście jest Enea, Endesa, Iberdrola, CEZ, Vattenfall i PCC), o tyle nie ma pewności, co rząd zrobi z Eneą. Być może podejmie próbę sprzedania inwestorowi 25 proc. akcji, by pozostawić sobie kontrolę nad spółką. Według ekspertów, najrozsądniej byłoby sprzedać większość akcji, ale na to nie zgadza się Sejm. Być może taką zgodę jeszcze przed listopadową ofertą dostanie nowy rząd.

- Enea sprzeda się na giełdzie nawet bez inwestora branżowego, bo takie spółki zawsze interesują inwestorów finansowych. Będą oni jednak brali pod uwagę przyszłą odsprzedaż akcji branżowemu nabywcy, więc z pewnością uwzględnią dyskonto na swój zysk - uważa jeden z doradców.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: ryzyko | inwestorzy | skarb | Skarb Państwa | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »