Studia na kredyt?

Studiujesz i brakuje Ci pieniędzy - jedną z możliwości na poratowanie Twojego budżetu jest preferencyjny kredyt studencki.

Kredyt studencki to forma pomocy państwa, której celem jest ułatwienie dostępności do studiów wyższych. Ta forma kredytu jest dostępna dla studentów już od sześciu lat. Różnica w oprocentowaniu w porównaniu do kredytów komercyjnych jest dopłacana z Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dlaczego warto?

Kredyty studenckie to przede wszystkim niższe oprocentowanie - w odróżnieniu od kredytów komercyjnych wynosi ono połowę stopy redyskontowej NBP (na dzień 31 sierpnia 2004 stopa redyskontowa wynosi 7%).

Reklama

Tutaj zobaczysz aktualną stopę redyskontową NBP

Każdy student może uzyskać tylko jeden preferencyjny kredyt. Przydzielany jest on na cały okres studiów, maksymalnie na 6 lat. Wysokość miesięcznej transzy kredytu wynosi 600 zł. Raty kredytowe są wypłacane przez bank po dostarczeniu przez studenta kolejnych zaświadczeń o kontynuacji studiów. W przypadku braku dostarczenia takich dokumentów bank wstrzymuje wypłacanie rat.

Jak dostać kredyt studencki?

O kredyt mogą starać się zarówno studenci uczelni państwowych, niepaństwowych, jak również wyższych uczelni zawodowych i to bez względu na system studiów.

Na złożenie wniosku o kredyt na rok akademicki 2004/2005 masz czas do 15 listopada. Kredyt jest dostępny w bankach, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Są to:

Bank Ochrony Środowiska S.A.
Kredyt Bank S.A.
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
Bank Zachodni WBK S.A.
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.

Dokładne adresy i najważniejsze informacje o wymienionych bankach znajdziesz w naszym zestawieniu

Wysokość dochodu uprawniającego do ubiegania się o kredyt będzie oszacowany na początku grudnia. Kredyty studenckie w pierwszej kolejności przyznaje się osobom o najniższym dochodzie na osobę w rodzinie.

Aby otrzymać preferencyjny kredyt studencki musisz złożyć w wybranym przez Ciebie banku odpowiednie dokumenty. Są to:

- zaświadczenie z uczelni o odbywaniu studiów,
- potwierdzenie dochodów rodziny studenta,
- dokumenty wymagane przez dany bank do oceny Twojej zdolności kredytowej oraz zabezpieczenia spłaty zaciągniętego kredytu.

Przeciętny kredytobiorca

Według danych przesłanych przez banki po kredyt studencki sięgali dotychczas najczęściej studenci I roku studiów - prawie 44 proc kredytobiorców. Najmniejszym zainteresowaniem kredyt ten cieszył się wśród studentów czwartego, piątego i szóstego roku (było to odpowiednio: 9,4%, 3,5% i 0,2%). W roku akademickim 2003/2004 najwięcej umów kredytowych podpisały osoby studiujące zarządzanie i marketing 8,5 %, pedagogikę 7,9%, ekonomię 4,9%, administrację 4,9% - podaje Ministerstwo Edukacji.

Kredyt trzeba spłacać

Decydując się na kredyt studencki musisz wziąć pod uwagę, że przyjdzie kiedyś czas na jego spłatę. Musisz tu zwrócić uwagę na to, że nie zawsze od razu po studiach dostaniesz pracę i że Twoje zarobki mogą nie być zbyt atrakcyjne, a kredyt będziesz musiał spłacać.

Jak wygląda plan spłaty kredytu, możesz zobaczyć tutaj

W przypadku kredytu studenckiego jego spłatę należy rozpocząć w 2 lata po zakończeniu studiów. Wydaje się więc, że studenci mają wystarczająco dużo czasu na znalezienie pracy i spłatę kredytu. Warto również dodać, że jeżeli student znajdzie się w gronie 5% najlepszych absolwentów uczelni, uzyska aż 20% umorzenia zaciągniętego kredytu.

Z danych przekazanych przez banki w maju 2004 roku - z puli prawie 220 tysięcy kredytów studenckich udzielonych w latach 1998-2004, kredyt spłaciło blisko 32 tysiące osób.

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Gazeta Prawna, NBP

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | studenci | studia | kredyt studencki | kredyty studenckie | kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »