Koszt budowy budynku w maju wzrosły 0,3 proc.

Koszt budowy budynku w maju wzrósł mdm o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu. Ceny wszystkich obserwowanych obiektów budowlanych były wyższe w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym tempo wzrostu cen większości obiektów było szybsze odnotowanego w kwietniu br. - napisał GUS w komentarzu.

Według wstępnych danych w czerwcu 2018 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 0,3% wyższe w porównaniu z majem 2018 r., szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej w czerwcu br. wzrosły o 0,4% w porównaniu z miesiącem poprzednim.

Według wstępnych danych w czerwcu 2018 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 3,7% w porównaniu z czerwcem 2017 r. Wzrost cen odnotowano także w produkcji budowlano-montażowej - o 2,8%. W okresie styczeń-czerwiec 2018 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 1,4% wyższe w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. (kiedy notowano wzrost - o 3,6%), a ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 2,1% (wzrost w ub. roku - o 0,3%).

Reklama

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w czerwcu 2018 r. były o 0,3% wyższe niż w poprzednim miesiącu.

Najbardziej wzrosły ceny w górnictwie i wydobywaniu o 1,2%, w tym w górnictwie rud metali - o 3,0% raz w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 0,1%. Podniesiono również ceny w przetwórstwie przemysłowym o 0,3%, w tym w produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 1,1%), metali oraz wyrobów farmaceutycznych (po 1,0%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 0,8%), artykułów spożywczych, wyrobów tytoniowych (po 0,6%), chemikaliów i wyrobów chemicznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, pozostałego sprzętu transportowego (po 0,4%), mebli, odzieży, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (po 0,3%), produkcji wyrobów z metali, urządzeń elektrycznych, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (po 0,2%).

Ceny w produkcji maszyn i urządzeń ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Spadły natomiast ceny m.in. w produkcji wyrobów tekstylnych (o 0,2%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 0,3%), papieru i wyrobów z papieru (o 0,4%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 0,6%), napojów (o 0,7%).

Wzrost cen zanotowano również w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja po 0,2%.

Dynamika cen produkcji sprzedanej sekcji przemysłu w 2018 r. (XII poprzedniego roku = 100

W czerwcu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca najbardziej wzrosły ceny w górnictwie rud metali o 3,0% (w stosunku do grudnia ub. roku wzrost ten wyniósł 4,5%, a w stosunku do czerwca poprzedniego roku - 13,2%)

W czerwcu 2018 r. w stosunku do czerwca poprzedniego roku najbardziej wzrosły ceny w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej o 34,5% (w stosunku do grudnia ub. roku wzrost ten wyniósł 16,5%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca - 0,8%).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny materiałów budowlanych | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »