Tydzień bez większych wahań

W minionym tygodniu wartość krajowej waluty nie ulegała większym wahaniom, a nominalne poziomy kursów EUR/PLN oraz USD/PLN wyznaczane były wydarzeniami na rynku międzynarodowym.

W minionym tygodniu wartość krajowej waluty nie ulegała większym wahaniom, a nominalne poziomy kursów EUR/PLN oraz USD/PLN wyznaczane były wydarzeniami na rynku międzynarodowym.

Odchylenie złotego od parytetu pozostawało w zakresie minus 4 ? 5 proc., co oznacza, że cena dolara poruszała się w przedziale 4,11 ? 4,16, a cena euro w zakresie 4,03 ? 4,0750.

W kręgu zainteresowania inwestorów znalazło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (24.09-25.09). Większość analityków, oczekiwała, że Rada zdecyduje się na ponowne obniżenie poziomu stóp procentowych o 50 pkt bazowych, głównie z powodu spadku inflacji w sierpniu do rekordowo niskiego poziomu 1,2 proc. RPP po raz kolejny nie zaskoczyła rynku i postanowiła obniżyć poziom wszystkich stóp procentowych o 50 pkt bazowych oraz utrzymać neutralne nastawienie w polityce pieniężnej. Nie sprawdziły się zatem obawy części analityków o to, że Rada nie dokona redukcji w związku z chłodno przyjętym na rynku projektem przyszłorocznego budżetu. Taka skala ?cięcia? przez RPP została już wcześniej zdyskontowana przez rynek i pozostała bez większego wpływu na notowania naszej waluty. Obniżka stóp procentowych spotkała się dobrym przyjęciem ze strony premiera Leszka Millera. Wiele wskazuje również na to, że Rada Polityki Pieniężnej jeszcze w tym roku może zdecydować się na ponowne poluzowanie polityki pieniężnej. Jedynym czynnikiem, który może powstrzymać kolejną obniżkę stóp wydaje się sprawa budżetu na rok 2003. Rada przedstawi swoją opinię (zapewne niepochlebną) na temat projektu jednak dopiero po jego formalnym przyjęciu przez rząd, co nastąpi w sobotę 28 września.

Reklama

Prognoza

Notowania krajowej waluty w najbliższym tygodniu powinny w dalszym ciągu pozostawać stabilne przy odchyleniu na poziomie minus 4 ? 5 proc. W poniedziałek zostaną opublikowane dane o deficycie płatniczym za sierpień (NBP). Średnia oczekiwań analityków ankietowanych przez agencję Reuters wynosi 290 mln dolarów. Uważamy jednak, że deficyt na rachunku obrotów bieżących powinien okazać się ok. 40 mln niższy i może wynieść ok. 250 mln dolarów. Niższy deficyt budżetowy może nieznacznie wzmocnić naszą walutę. Spadek odchylenia w okolice poziomu minus 5 proc. radzimy wykorzystywać do zakupów dewiz.

Strategia

Kupuj dewizy przy odchyleniu złotego od parytetu w okolicy minus 5 proc.

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »