Tydzień na krajowym rynku walutowym (30 października - 3 listopada 2000r.)

Ostatnie dni przyniosły całkowite odwrócenie sytuacji na krajowym rynku walutowym. W ciągu tygodnia doszło do gwałtownego umocnienia złotego z poziomu USD/PLN 4,6900 do 4,4850 zanotowanego na piątkowej sesji. W stosunku do euro krajową walutę wyceniano w przedziale 3,9680 - 3,8950.

Ostatnie dni przyniosły całkowite odwrócenie sytuacji na krajowym rynku walutowym. W ciągu tygodnia doszło do gwałtownego umocnienia złotego z poziomu USD/PLN 4,6900 do 4,4850 zanotowanego na piątkowej sesji. W stosunku do euro krajową walutę wyceniano w przedziale 3,9680 - 3,8950.

Pierwszym impulsem osłabienia dolara wobec złotówki były działania interwencyjne na kursie AUD/USD - Bank Austrii interweniował w obronie dolara australijskiego, co w rezultacie przyniosło spadki notowań USD. W rezultacie tych działań złoty umocnił się wobec dolara o 3 -4 grosze.

Krajowa waluta zyskiwała na wartości w oczekiwaniu na publikację danych o deficycie w rachunku bieżącym. Rynek zdyskontował deficyt rzędu 700 mln USD, jednak rzeczywiste dane wskazały na zdecydowanie większą poprawę. We wrześniu luka na rachunku c/a zmniejszyła się do 594 mln USD (z poziomu 961 zanotowanego w sierpniu); równie zachęcająco wygląda struktura bilansu płatniczego - dynamika eksportu znacząco przewyższyła tempo wzrostu importu. Faktem jest, że deficyt na rachunku obrotów bieżących spadł w relacji do PKB do poziomu 7,1 proc., co bardzo dobrze odebrane zostało prze rynki finansowe. W rezultacie doszło do umocnienia złotego do poziomu USD/PLN 4,5300.

Reklama

Kolejna faza aprecjacji krajowej waluty przyszła po piątkowych działaniach Europejskiego Banku Centralnego w obronie euro. Gwałtowna zwyżka EUR/USD wywołała umocnienie złotego do poziomu 4,4770/30 wobec dolara. Kiedy jednak euro zaczęło tracić na wartości na międzynarodowym foreksie, złoty utrzymywał się wciąż na dość mocnych poziomach, co wynika z tłumaczyć należy powrotem pozytywnego sentymentu do PLN. W rezultacie odchylenie od dawnego parytetu wzrosło niemal do 3 proc. po mocnej stronie złotego (w ciągu ostatnich dwóch tygodni złoty notowany był przy zerowym odchyleniu od parytetu).

W nadchodzącym tygodniu najważniejszym wyznacznikiem kursu złotego będzie EUR/USD. TMS sugeruje wykorzystanie poziomu USD/PLN 4,48 - 4,50 do zakupu waluty amerykańskiej, nawet na dłuższe terminy (do końca grudnia). Uwaga inwestorów skoncentruje się na sejmowym głosowaniu nad projektem nowelizacji ustawy o podatku VAT (na posiedzeniu 8 - 9 listopada). Odrzucenie projektu wywrze poważną presję spadkową na złotego, gdyż wzbudzi obawy o stabilność przyszłorocznych dochodów budżetowych.

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: złoty | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »