Tydzień na rynkach - stąpanie po kruchym lodzie

Na naszym parkiecie, mimo osłabienia i spadków cena akcji i wartości indeksów, wciąż trwa dobra passa. W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z nieco większymi niż poprzednio wahaniami notowań. Dynamika wzrostu nieco przyspieszyła, ale i tak daleko nam do 7% skoków indeksów, jakie mogliśmy obserwować w Stanach Zjednoczonych.

Polska

Dodatni bilans tygodnia sięgający 4,5% w przypadku wskaźnika największych spółek i ponad 5% dla indeksu szerokiego rynku, może być powodem do zadowolenia i patrzenia z optymizmem w najbliższą przyszłość. Trzeba tylko uważać, by z tym optymizmem nie przesadzić. Czasy wciąż są niepewne i inwestowanie przypomina stąpanie po kruchym lodzie. Środowa zwyżka indeksów była najbardziej dynamiczna od 19 lutego, czyli od początku obecnej fali wzrostowej. Oby nie był to znak jej końca, ale z większą korektą należy się liczyć.

Europa

Na głównych parkietach w Europie tydzień przebiegał dość spokojnie, a czwartkowa sesja była wręcz nudna. Piątek dostarczył więcej emocji, niestety raczej negatywnych. Skasował zyski z czterech sesji niemal o połowę. Najwięcej, prawie 2,7% zyskał niemiecki DAX, nieco gorszy był wskaźnik giełdy francuskiej, zyskując 1,7%.

USA

Amerykańskie giełdy kontynuowały marsz w górę. W tym tygodniu (liczonym od czwartku do czwartku) Dow Jones zyskał 7%, S&P ponad 6%, a Nasdaq niemal 7%. Wzrost następuje mimo publikacji kiepskich wciąż danych makroekonomicznych, świadczących, że tamtejsza gospodarka nadal przeżywa spore kłopoty. To już jednak inwestorom, przynajmniej na razie, zdaje się nie przeszkadzać. Pojedyncze symptomy poprawy, czy choćby tylko wskazujące, że tempo pogarszania się sytuacji słabnie, wywołują optymizm.

Azja

Bardzo dobrze radziły sobie ostatnio giełdy azjatyckie. W ciągu tygodnia najwięcej zyskał indeks giełdy w Hong Kongu (ponad 9%), a Japoński Nikkei niewiele mu ustępował (wzrost o 8,6%). W porównaniu z nimi dużo słabiej prezentował się chiński Shanghai B- Share (zwyżka tylko o ponad 5%). Ale indeks giełdy w Szanghaju jest w zupełnie innej sytuacji, niż te poprzednie. Znajduje się w silnym trendzie zwyżkowym już od końca października ubiegłego roku, a Nikkei dopiero próbuje odrobić straty z tego roku, podobnie, jak Hang Seng. Ta sztuka udała się natomiast wskaźnikowi giełdy Koreańskiej.

Rosja

Na moskiewskiej giełdzie kolejny tydzień sporych wzrostów. Tamtejszy indeks RTS zyskał 8%. Trudno jednak oceniać perspektywy tego parkietu, mocno uzależnionego od sytuacji na rynkach surowcowych. Rosyjskie koncerny paliwowe planują kilkunastoprocentowe redukcje wydatków na inwestycje, produkcja w gospodarce spada, a rząd przewiduje po raz pierwszy od dziesięciu lat deficyt w budżecie. Jeśli dodać do tego niestabilność rosyjskiej gospodarki i systemu finansowego, to powstaje mieszanka niezbyt optymistyczna.

Rynek Walutowy

Na światowym rynku walutowym w tym tygodniu było nieco spokojniej, niż poprzednio, gdy doszło do znacznego osłabienia amerykańskiej waluty (z 1,3 do niemal 1,37 dolara za euro). Wahania głównej pary od ubiegłego czwartku mieszczą się w przedziale od 1,34 do 1,37 dolara za euro. Zmienność nastojów jest jednak spora. Dowód na to mieliśmy w piątek, gdy amerykańska waluta wzięła odwet, powracając w okolice 1,33 dolara za euro. Patrząc z perspektywy kilku dni, zmiany w ramach tego przedziału wydają się niewielkie, ale waluty często w trakcie kilku godzin obijają się o jego skrajne krawędzie. To świadczy o tym, że sytuacja jest wciąż dość nerwowa i niepewna. A to oznacza ryzyko, bo trudno określić kierunek ewentualnej zmiany, a jej skala może być pokaźna.

Rynek Surowców

Na rynku surowców tydzień upłynął bez większych zmian. Notowania ropy naftowej gatunku Brent ustabilizowały się na poziomie 51-53 dolarów za baryłkę, po wcześniejszym wzroście o około 10 dolarów, licząc od połowy marca do ubiegłego poniedziałku. Ta stabilizacja to efekt informacji o rosnących zapasach surowca w Stanach Zjednoczonych. Popyt na ropę, a co za tym idzie wzrost jej cen, mogą pobudzić korzystne informacje z globalnej gospodarki. Na to jednak się nie zanosi.

Wieści z rynku

Niższe stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej już po raz piąty z rządu obniżyła stopy procentowe. Po tej decyzji główna stopa spadła z 4 do 3,75% i jest najniższa w historii. Od początku serii obniżek podstawowe stopy procentowe zmalały o ponad jedną trzecią. W nieco większej skali obniżyła się też rynkowa cena pieniądza. Koszt kredytów w bankach zdecydowanie nie nadąża za tymi zmianami. Należy jednak liczyć, że banki wkrótce dostosują się do nowych warunków.

Banki próbują renegocjować umowy kredytowe

Coraz więcej banków stara się renegocjować umowy z klientami, gdy wartość zabezpieczenia kredytu znacznie się zmniejszyła. Proponują zwiększenie zabezpieczenia, wcześniejszą spłatę części kredytu lub zgodę na podwyższenie marży kredytu. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega banki przed takim postępowaniem i stara się je do tego zniechęcić.

Nie każdy będzie mógł upaść, jeszcze mniej będzie chciało

Od 31 marca wchodzi w życie ustawa o upadłości konsumenckiej. Z jej "dobrodziejstw" będzie mogło jednak skorzystać niewiele osób, które znalazły się w trudnej sytuacji i nie mogą spłacać swych długów. Niektóre rozwiązania w niej zawarte powodują, że jeszcze mniej osób będzie chciało z nich skorzystać.

SKOK-i bez kredytów długoterminowych

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że SKOK-i nie mogą udzielać długoterminowych kredytów i pożyczek, przede wszystkim mieszkaniowych. Maksymalny okres kredytów udzielanych przez spółdzielcze kasy ma wynosić 5 lat.

Kolejne banki poszerzają ofertę dla firm

BZ WBK poszerzył w marcu swoją ofertę dla małych i średnich firm. W jej skład wchodzą trzy zróżnicowane pakiety, umożliwiające dostosowanie oferty banku do potrzeb przedsiębiorców. Meritum Bank z kolei przygotował ofertę kredytów obrotowych i szybkich pożyczek dla małych firm. Zapewnia, że stosuje uproszczone procedury, umożliwiające szybki dostęp do pieniędzy.

Lokaty 4-miesięczne w Fortis Banku i Dominet Banku

Fortis Bank wprowadził nową 4-miesięczną lokatę Extra Zysk. Jest ona oprocentowana na 7% w skali rocznej, minimalna kwota, jaką trzeba wpłacić wynosi 1000 zł. Niemal identyczne warunki oferuje Lokata Szmaragdowa Dominet Banku. Jedyna różnica jest taka, że w tym przypadku wystarczy wpłacić 500 zł.

Produkty strukturyzowane

MultiBank oferuje Lokatę Inwestycyjną Platyna, pozwalającą zarabiać na wzroście cen tego metalu. Lokata gwarantuje zwrot wartości nominalnej kapitału, trwa 6 miesięcy, a zapisy przyjmowane są do 8 kwietnia.

Prognozy na przyszły tydzień

Mimo spadku giełdowych indeksów pod koniec tygodnia, bilans pięciu ostatnich sesji jest dla naszego rynku zdecydowanie korzystny. Poprzednie dwa tygodnie nie przynosiły spektakularnych wzrostów, ale pozwalały utrzymać kierunek trendu. Ostatnie sesje charakteryzowały się większą dynamiką zmian, więc i ochota na realizację krótkoterminowych zysków była coraz większa. W czasie zwyżek wyraźnie rosły obroty. Podczas korekty znacząco spadły, co świadczy o tym, że nie ma zbyt wielu chętnych do pozbywania się papierów.

Jest oczywiste, że wzrosty nie mogą trwać nieprzerwanie. Jeśli inwestorzy nie zostaną zasypani fatalnymi informacjami jest szansa, że trend wzrostowy utrzyma się dłużej. O sile ich pragnienia, by ten scenariusz się zrealizował, może świadczyć ich reakcja na zdecydowanie złe dane o zamówieniach w przemyśle w strefie euro. Jeśli ten cios przetrwali nie padając na matę, jest bardzo prawdopodobne, że utrzymają się w dobrej formie przez następne rundy.

Roman Przasnyski

Sprawdź bieżące notowania surowców na naszych stronach

Załączniki

Dokument.pdf
Goldfinance
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | bilans | giełdy | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »