Za podkłady otrzymasz zwrot

Na liście materiałów budowlanych, których zakup będzie uprawniał do zwrotu VAT, znajdą się najprawdopodobniej podkłady kolejowe i asfalt, które czasami są wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym. Nie wiadomo jednak, kiedy minister transportu i budownictwa opublikuje ostateczną wersję wykazu.

Na liście materiałów budowlanych, których zakup będzie uprawniał do zwrotu VAT, znajdą się najprawdopodobniej podkłady kolejowe i asfalt, które czasami są wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym. Nie wiadomo jednak, kiedy minister transportu i budownictwa opublikuje ostateczną wersję wykazu.

Lista materiałów budowlanych, które będą podlegać rekompensatom, nie jest jeszcze gotowa - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Transportu i Budownictwa (MTiB). Tymczasem ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wchodzi w życie 1 stycznia 2006 r. Po tej dacie do urzędów skarbowych mogą trafiać pierwsze wnioski inwestorów, którzy liczą na zwrot części VAT zawartego w cenie kupionych przez nich materiałów budowlanych.

- Nie uzgodniliśmy jeszcze listy z ministrem finansów, ale dołożymy wszelkich starań, by wykaz był gotowy przed 1 stycznia. Nie wiem jednak, kiedy się ukaże. Na cykl związany z publikacją nie mamy wpływu - mówi Marek Zawiślak, dyrektor departamentu finansowania mieszkalnictwa w MTiB.

Minister finansów nie chce się zgodzić, by lista pokrywała się z załącznikiem nr 5 do ustawy o VAT obowiązującej przed 1 maja 2004 r. Załącznik obejmował materiały budowlane objęte przed przystąpieniem Polski do UE preferencyjną 7-proc. stawką podatku. MF uważa, że listę należy zweryfikować, gdyż są na niej towary, które w budownictwie mieszkaniowym nie mają zastosowania. Zastrzeżenia budzi np. asfalt czy podkłady kolejowe. Resort budownictwa jeszcze do niedawna uważał, że obwieszczenie powinno zawierać pełen wykaz materiałów budowlanych.

- Inwencja inwestorów indywidualnych nie zna granic. Nie można pozbawić kogoś prawa do zwrotu, jeżeli do budowy domu wykorzystał podkłady kolejowe, a np. taras wyłożył asfaltem - tłumaczy Marek Zawiślak. Przyznaje jednak, że wykaz musi być skrócony - nie może być kopią załącznika nr 5. Ostatnio odkryto, że znajdowały się w nim np. części do silników odrzutowych, które z budownictwem mieszkaniowym niewiele mają wspólnego. Podkłady kolejowe, które są wykorzystywane np. przy budowie w tzw. stylu pruskim, mają jednak pozostać w spisie.

Lista ma ułatwić podatnikom i urzędom skarbowym odszukanie materiałów budowlanych, na które stawka VAT wzrosła 1 maja 2004 r. z 7 proc. do 22 proc. Zakup tylko takich materiałów będzie podlegał rekompensatom.

Reklama

Marcin Musiał

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: asfalt | zwrot | minister | budownictwa | Nie wiadomo | podkłady | kolejowe | VAT | zakup
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »