Zagraniczne wydarzenia tygodnia

Produkcja przemysłowa strefy euro spadła w czerwcu o 1,6% r/r i zmniejszyła się o 0,1% m/m. Analitycy oczekiwali, że produkcja spadnie w czerwcu o 0,7% r/r i wzrośnie o 0,2% m/m.

Produkcja  przemysłowa  strefy  euro  spadła  w  czerwcu  o  1,6%  r/r  i zmniejszyła  się  o  0,1%  m/m.  Analitycy oczekiwali,  że  produkcja  spadnie  w czerwcu  o  0,7%  r/r  i    wzrośnie  o  0,2%  m/m.

STREFA EURO

W maju produkcja przemysłowa spadła o 1,4% po korekcie z 1,3% r/r i zmniejszyła się o 0,9% m/m. # Inflacja w strefie euro wyniosła w lipcu 1,9% r/r, a ceny konsumpcyjne spadły o 0,2% m/m. Był to największy spadek od dwóch lat. Analitycy prognozowali, że inflacja w skali roku wyniesie 2,0%, a ceny konsumpcyjne spadną o 0,1% m/m.

W czerwcu strefa euro miała nadwyżkę handlową w wysokości 5,4 mld euro wobec 4,5 mld w maju. W okresie od stycznia do maja 2003 roku nadwyżka strefy euro w handlu z Polską zmniejszyła się do 2,8 mld euro z 3,6 mld w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Reklama

Indeks oczekiwań ekonomicznych obliczany przez niemiecki instytut ZEW wzrósł w sierpniu o 10,6 pkt. do 52,5 pkt. Był to ósmy kolejny miesiąc zwyżki indeksu. Analitycy prognozowali, że indeks wzrośnie do 47,0 pkt. W komunikacie instytutu ZEW podano, że "wskaźnik zwiększa swoją zwyżkę powyżej długoterminowego średniego poziomu 33 pkt., umacniając oczekiwania dotyczące ożywienia gospodarczego na początku przyszłego roku". Wskaźnik instytutu dotyczący całej strefy euro wzrósł w sierpniu o 7,6 pkt. do 58,1 pkt.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w Niemczech wzrosły w lipcu o 1,9% r/r oraz 0,3% m/m. Analitycy oczekiwali, że ceny produkcji nie zmienią się w ujęciu miesięcznym oraz wzrosną o 1,6 % r/r.

Bundesbank zrewidował dane o niemieckiej produkcji przemysłowej w czerwcu. Po korekcie niemiecka produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 0,4% m/m, wobec 0,2% przed korektą. W maju produkcja spadła po korekcie o 0,8% m/m, a nie jak wcześniej szacowano o 0,9%. # W wywiadzie dla agencji Reuters niemiecki minister gospodarki i pracy W.Clement powiedział, że ostatni spadek kursu euro pomaga niemieckim eksporterom, ale odmówił odpowiedzi na pytanie o optymalny kurs wymiany. Dodał również, że w 2004 roku spodziewa się 2% wzrostu gospodarczego.

W II kw. br. francuski PKB spadł o 0,3%, natomiast wzrost w I kw. został skorygowany do 0,2% z 0,3%. Analitycy spodziewali się, że francuski PKB nie zmieni się. Złożył się na to pierwszy od siedmiu lat spadek spożycia (o 0,2% kw/kw), które stanowi ponad 50% francuskiego PKB. Inwestycje spadły w II kw. o 0,2%, natomiast eksport obniżył się o 0,6% kw/kw.

USA

W lipcu indeks wyprzedzający koniunktury, obliczany przez instytut Conference Board, wzrósł o 0,4% i wyniósł 112,5 pkt. Dane były zgodne z przewidywaniami analityków.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła w USA do 386 tys. z 403 tys. po korekcie tydzień wcześniej. Analitycy oczekiwali spadku liczby nowych bezrobotnych do 395 tys. z 398 tys. przed korektą. Średnia czterotygodniowa spadła do 394,3 tys. z 395,5 tys. po korekcie tydzień wcześniej.

Opracowywany przez Uniwersytet Michigan indeks nastrojów konsumentów w USA spadł na początku sierpnia do 90,2 pkt. z 90,9 pkt. na koniec lipca. Analitycy spodziewali się, że wartość indeksu wzrośnie do 91 pkt. Wskaźnik oceny obecnych warunków gospodarczych wyniósł 100,5 pkt., wobec 102,1 pkt. na koniec lipca. Indeks oczekiwań konsumentów spadł do 83,6 pkt. z 83,7 pkt.

W lipcu liczba nowych inwestycji budowlanych w Stanach wzrosła o 1,5% r/r do 1,872 mln, wobec 1,845 mln po korekcie w czerwcu. Analitycy przewidywali, że liczba nowych inwestycji zmniejszy się do 1,793 mln.

Analitycy PKO BP

PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: wydarzenie | PKB | strefa euro | wydarzenie tygodnia | strefa | analitycy | USA | strefy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »