Rezerwa Federalna podjęła decyzję, na którą czekał świat finansów

Fed utrzymał bez zmian stopę funduszy federalnych (główna stopa procentowa została utrzymana w przedziale 2,0-2,25 proc.). Ewentualna podwyżka stóp w USA oczekiwana jest przez ekspertów w grudniu.

Dzisiejsza decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i rynku. Przypomnijmy: rynki wyceniały szanse utrzymania stóp bez zmian na ponad 90 proc. Decyzja FOMC zapadła jednogłośnie.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce po posiedzeniu z 26 września 2018 r.

- - - - -

Dzisiaj w południe informowaliśmy: Fed podbije dzisiaj dolara?

Dolar jeszcze wczoraj po południu zdołał wymazać straty poniesione po opublikowaniu wyników wyborów do Kongresu, które wskazały na wygraną Demokratów w Izbie Reprezentantów. Sesja w Azji potwierdziła ten trend, a amerykańska waluta zyskuje także w pierwszych godzinach sesji europejskiej.

Reklama

EUROSTREFA: Zdaniem Komisji Europejskiej, wzrost gospodarczy w strefie euro w tym roku wyniesie 2,1 proc., w przyszłym 1,9 proc., a w 2020 r. będzie to 1,7 proc. W przypadku Włoch KE widzi w tym roku wzrost na poziomie 1,1 proc., w przyszłym 1,2 proc., oraz 1,3 proc. w 2020 r., co jest rewizją wobec wcześniejszej ścieżki prognoz.

Brukselscy urzędnicy widzą też ryzyko w postaci narastania deficytu budżetowego, który w tym roku ma wynieść 1,9 proc. PKB, w przyszłym aż 2,9 proc. PKB, a w 2020 r. naruszyć barierę 3,0 proc. PKB i osiągnąć 3,1 proc. PKB. - to więcej, niż oczekuje włoski rząd. Zadłużenie Włoch ma utrzymać się na poziomie zbliżonym do 131 proc. PKB przez kolejne lata do 2020 r.

Opinia: Nieznacznie cofnęły się rentowności 10-letnich obligacji rządu USA (3,22 proc.), a Wall Street odnotowała dalsze wzrosty. Inwestorzy w Europie są już jednak bardziej powściągliwi - niemiecki DAX lekko się cofa i w efekcie nie udało się przetestować szczytu z 2 listopada na poziomie 11681 pkt.

Rynki, zatem dość szybko "przetrawiły" temat wyborów do Kongresu powracając do starych tematów. Wsparciem dla amerykańskiej waluty może być kończące się dzisiaj posiedzenie Fed, które powinno potwierdzić "pozytywne" zapatrywania decydentów na perspektywy dalszych podwyżek stóp procentowych.

Z kolei w temacie euro nadal utrzymuje się niepewność, co do rozwoju wypadków w temacie Włoch (z Komisji Europejskiej napływają sygnały, że może ona rozpocząć procedurę przeciwko Rzymowi, jeżeli ten do 13 listopada nie wniesie poprawek do przyszłorocznego projektu budżetu). Według mediów wczoraj na Włochów miał naciskać też sam szef ECB, Mario Draghi.

Co do funta, to widoczna jest coraz większa presja na szybkie przyjęcie przez rząd ustawy nt. brexitu, chociaż temat scenariusza dla irlandzkiego backstopu nie jest domknięty i nadal stanowi linię podziału wśród ministrów w rządzie brytyjskiej premier. Ona sama według spekulacji mediów chce wpierw upewnić się, czy jej projekt znajdzie poparcie wśród głównych liderów UE, zanim sama będzie chciała "wymusić" jego akceptację we własnym rządzie, co może mieć miejsce w sobotę.

Przyszły tydzień może być, zatem kluczowy w tym temacie. Jeżeli wierzyć spekulacjom z ostatnich dni, to brytyjskie władze chciałyby do 19-21 listopada uchwalić ustawę brexitową, tak aby mogła ona zostać przedstawiona na specjalnym szczycie UE-Wielka Brytania do 27-28 listopada.

Tyle, że na razie jakby coś zatrzymało się w miejscu, co może stanowić preteksty do korekty wzrostów funta z ostatnich dni. Cały czas otwartym tematem pozostają też relacje handlowe USA-Chiny.

Przy czym rynek nie skupia się aż tak na dzisiejszej publikacji danych nt. chińskiego bilansu handlowego, a czeka na plotki związane z podobno przygotowywanym przez administrację Trumpa szkicem nowej umowy handlowej, która jeszcze w tym miesiącu zostanie przedstawiona Chińczykom. Istnieje ryzyko, że nie zostanie ona dobrze przyjęta przez drugą stronę i w efekcie konflikt handlowy może dalej eskalować (Biały Dom mógłby w takiej sytuacji nałożyć kolejne cła na pozostałe produkty importowane z Chin). Na razie inwestorzy żyją pewną nadzieją, ale to może się odwrócić.

Na ujęciu dziennym EUR/USD widać, że próba wybicia z kanału wzrostowego nie była do końca udana i wykonaliśmy (jak na razie) ruch powrotny. Jeżeli dzisiaj świeca zamknie się w rejonie 1,1460 i powyżej, to możemy liczyć na kontynuację zwyżek. Zamknięcie w obszarze 1,1420-60 i niżej będzie oznaczać wzrost prawdopodobieństwa ponownego zejścia w stronę 1,13 w przyszłym tygodniu.

DM BOŚ

- - - - -

20 października informowaliśmy: Niektórzy bankierzy chcą dalszych podwyżek stóp - minutki Fed

Kilkoro członków FOMC uważa za konieczne kontynuowanie podwyżek stóp procentowych w długim okresie - wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Stopniowe podejście do podwyższania stóp procentowych bilansuje ryzyka, że podwyżki mogą odbywać się zbyt szybko lub zbyt wolno - uważa Fed.

"Nieliczni członkowie FOMC oczekują, że polityka monetarna powinna stać się umiarkowanie restrykcyjna przez jakiś czas. Natomiast kilkoro z nich oceniło, że istnieje konieczność, by tymczasowo podnieść stopy procentowe powyżej formułowanych wcześniejszych szacunków podwyżek w długim okresie, aby zredukować ryzyko przekroczenia 2-proc. celu inflacyjnego i uniknąć znaczącej nierównowagi finansowej" - napisano w protokole "minutes" Fedu.

"Szacunki dotyczące neutralnego poziomu stóp procentowych będą tylko jednym z wielu czynników branych pod uwagę przez FOMC podczas podejmowania decyzji w sprawie polityki monetarnej" - dodano.

Bankierzy byli zgodni co do podjętej na posiedzeniu decyzji ws. podwyżek stóp procentowych.

"Wszyscy bankierzy wyrazili pogląd, że Komitet powinien kontynuować swoje stopniowe podejście do ujednolicania polityki monetarnej przez podwyżkę stóp proc. o 25 pb. podczas posiedzenia" - napisano w protokole.

- Prawie wszyscy członkowie FOMC uznali za właściwe, by w stanowisku po spotkaniu Komitetu usunąć stwierdzenie, że "polityka monetarna pozostaje akomodacyjna - stwierdzili bankierzy.

Dyskusja nt. neutralnego poziomu stóp procentowych nie zdominowała obrad FOMC.

"Szacunki dotyczące neutralnego poziomu stóp procentowych będą tylko jednym z wielu czynników branych pod uwagę przez FOMC podczas podejmowania decyzji w sprawie polityki monetarnej" - napisano.

Według bankierów należy zwracać baczną uwagę na ewentualne odwrócenie krzywej rentowności US Treasuries i kredyty obarczone wysokim ryzykiem jako potencjalne czynniki, które mogą doprowadzić do recesji.

"Kilku bankierów zwróciło uwagę na strukturę terminową stóp procentowych oraz na to, jak potencjalna inwersja krzywej rentowności obligacji mogłaby rzutować na perspektywy gospodarcze, jako że w przeszłości inwersja zazwyczaj poprzedzała początek recesji w USA" - napisano.

"Niektórzy uczestnicy zebrania zauważyli, że należy pozostać czujnym na takie ryzyka dla stabilności finansów jak ciągły wzrost liczby kredytów obarczonych ryzykiem (...), a także wzrost aktywności w sektorze pozabankowym" - dodano w "minutkach".

Rynki neutralnie zareagowały na protokół z posiedzenia FOMC - dolar umacnia się wobec koszyka walut o 0,5 proc. do 95,53 pkt., a rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosła o 1 pb. do 3,18 proc.

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła we wrześniu główną stopę procentową o 25 pb. do 2,0-2,25 proc. To była ósma w cyklu, rozpoczętym w grudniu 2015 r., i trzecia w 2018 r. podwyżka fed funds.

Fed usunął określenie prowadzonej polityki monetarnej jako "akomodacyjnej", lecz podczas konferencji po posiedzeniu prezes Fedu Jerome Powell stwierdził, że polityka monetarna Rezerwy Federalnej nadal może być określana jako "akomodacyjna". Powell ocenił wówczas, gospodarka USA jest "mocna", kwestie celne nie odbijają się na jej kondycji.

Oprócz usunięcia określenia polityki monetarnej jako akomodacyjnej Fed nie wprowadził do komunikatu żadnych zmian. Bankierzy z Fed utrzymali we wrześniu prognozy czterech podwyżek stóp w całym 2018 r. oraz kolejnych trzech w 2019 r.

"Rynek pracy nadal się umacnia, a aktywność w gospodarce rosła w mocnym tempie" - oceniła we wrześniu Rezerwa Federalna.

"W ostatnich miesiącach przeciętny przyrost miejsc pracy był solidny, a stopa bezrobocia utrzymała się na niskim poziomie" - dodano.

PKB USA w II kw. 2018 r. wzrósł o 4,2 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk. To najwyższy kwartalny odczyt od 2014 r. Kolejne posiedzenie Rezerwy odbędzie się w dniach 7-8 listopada.

Od stycznia 2019 r. po każdym posiedzeniu Fed odbywać się będzie konferencja prasowa. Do tej pory konferencje prasowe miały miejsce co drugie posiedzenie Rezerwy. Utrzymana zostanie częstotliwość publikacji projekcji makro (co kwartał).

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »