Złoty może stracić- Nomura (opinia)

Jeżeli Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe, a Rada Polityki Pieniężnej nie, to może osłabić złotego - ocenia Peter Attard Montalto, ekonomista banku Nomura. Jego zdaniem jeśli złoty osłabi się do 4,05-4,10 za euro, to może skłonić RPP do agresywniejszych podwyżek.

"Pojawiły się pytania o reakcję NBP na bardziej jastrzębią postawę EBC. Generalnie sądzę, że efekt będzie ograniczony i pośredni, a nie bezpośredni. NBP nie czuł potrzeby zsynchronizowania swoich działań z EBC i był gotów rozpocząć cykl zacieśnienia nawet wtedy, gdy wielu jastrzębi uważało, że EBC nie podniesie stóp wcześniej niż w 2 połowie roku. (...) EBC może wywierać wpływ na NBP tylko poprzez walutę. (...) Nie sądzę, by RPP zaczęła agresywnie podnosić stopy nim złoty nie znajdzie się w okolicy 4,05-4,10 za euro. Pierwsza podwyżka stóp EBC to spowodować" - napisał ekonomista w piątkowej analizie.

Reklama

"Z naszego modelu reguły Taylora wynika, że RPP będzie w tym roku spóźniona z podwyżkami stóp, a EBC będzie je podnosił nieco +przed czasem+ (...). Stąd możliwość osłabienia PLN" - dodał.

EBC pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian, zgodnie z prognozą analityków. Po posiedzeniu rady prezydent Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet powiedział, że ryzyko inflacyjne w strefie euro zwiększyło się i jednocześnie Europejski Bank Centralny będzie monitorował sytuację i na kolejnym posiedzeniu możliwa jest podwyżka stóp procentowych. RPP 2 marca pozostawiła stopy procentowe bez zmian.

Euro przed skokiem?

Jean-Claude Trichet, szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC), zaskoczył inwestorów, w praktyce zapowiadając podwyżkę stóp procentowych na kwietniowym posiedzeniu banku.

Jastrzębi ton wypowiedzi Tricheta, wsparty podwyższeniem prognoz inflacji w tym i przyszłym roku, zwiększy oczekiwania na podwyżki stóp procentowych, dając impuls do umocnienia euro. Odwrotna konfiguracja opisanych impulsów może wywołać przecenę wspólnej waluty.

_ _ _ _ _

W kwietniu RPP podniesie stopy?

Na posiedzeniu w kwietniu RPP pewnie zdecyduje się na podwyżkę stóp proc. - oceniła Anna Zielińska-Głębocka, członek RPP. "Większość w Radzie Polityki Pieniężnej, prawie chyba wszyscy, zdają sobie sprawę, że presja (inflacyjna - PAP) będzie narastała. Większość członków zgodziła się, że nasza decyzja w styczniu to początek cyklu zacieśniania polityki monetarnej.

Determinacja, aby działać poprzez ten instrument jest bardzo duża, więc kwiecień będzie takim momentem, kiedy Rada Polityki Pieniężnej pewnie się zdecyduje na podniesienie stóp" - powiedziała w poniedziałek w TVN CNBC Zielińska-Głębocka.

Jej zdaniem, w 2-letnim horyzoncie inflacja utrzyma się powyżej celu 2,5 proc."My się kierujemy horyzontem 2-letnim, to jest dla nas horyzont decyzyjny. Wszystko wskazuje na to, że w tym czasie inflacja będzie powyżej celu, powyżej 2,5 proc. Trzeba się przygotować na presję inflacyjną, ona będzie nie tylko w Polsce, ale i w Europie" - powiedziała.

Według Zielińskiej-Głębockiej, RPP powinna prowadzić autonomiczną politykę monetarną, nie sugerować się decyzjami dotyczącymi stóp procentowych w strefie euro."Są dwa punkty widzenia. Niektórzy uważają, żeby patrzeć na to co robią inne banki centralne, w tym EBC czy Fed. Ja się przychylam do drugiego, że mamy autonomię polityki monetarnej. Nasze oceny tego, co się dzieje w kraju i w otoczeniu są kluczowe. Do tej pory NBP prowadził dobrą politykę monetarną. Oczywiście trzeba też obserwować to co robią inne banki" - dodała.

Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej nie ma potrzeby zmiany wysokości celu inflacyjnego NBP.

"To nie jest rozważane. Kiedyś była krótka debata na ten temat, ale nie wywołała aplauzu. Nie ma potrzeby zmiany celu, ani w górę ani w dół" - powiedziała.

W całym roku RPP podniesie stopy procentowe jeszcze cztery razy, zaś najbliższa podwyżka nastąpi na posiedzeniu w kwietniu - prognozuje bank Nordea.

"Spodziewamy się czterech kolejnych podwyżek stóp w tym roku - w kwietniu, czerwcu, sierpniu i październiku. Kluczowa będzie inflacja, która obecnie jest wysoka, inflacja bazowa, która rośnie oraz notowania złotego" - napisano w komentarzu.

Poniżej prognozy dla referencyjnej stopy procentowej:

perspektywa:      3M   6M   12M  24M
.
                 4,25 4,50 5,00 5,00
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | bank | złoty | Rada Polityki Pieniężnej | banki centralne | stopy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »