Zwrot niemieckiego VAT-u

Polscy podatnicy bardzo często nabywają za granicą różnego rodzaju towary lub usługi, które następnie wykorzystują w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na terytorium Polski.

W wielu przypadkach zagraniczny dostawca towarów lub usługodawca nalicza na wystawianych fakturach podatek według stawki obowiązującej na danym terytorium. W konsekwencji polski podatnik obciążony jest dodatkowo ciężarem zagranicznego podatku VAT. Równocześnie jako podatnik niezarejestrowany na terytorium kraju, gdzie nabywany jest towar lub usługa nie ma on możliwości potrącenia tego podatku od podatku należnego. Ponieważ jedną z istotnych zasad obowiązujących w ramach wspólnotowego systemu podatku od wartości dodanej jest zasada neutralności, z której wynika, iż podatnik dokonujący czynności opodatkowanych nie powinien ponosić ciężaru VAT niezależnie od miejsca prowadzenia działalności jak i miejsca ponoszenia kosztu, stworzono na gruncie prawa unijnego takie regulacje, które umożliwiają podatnikowi zwrot zapłaconego w cenie nabywanych przez niego za granicą usług podatku. Przedmiotowe regulacje stanowiły podstawę do ich odpowiedniej implementacji na gruncie przepisów krajowych. Warto więc omówić na przykładzie przepisów obowiązujących w Niemczech podstawowe zasady ubiegania się o zwrot podatku VAT przez przedsiębiorców polskich nabywających w tym kraju towary lub usługi, do których niemiecki dostawca lub usługobiorca dolicza podatek od wartości dodanej.

Reklama

Podstawę do ubiegania się o zwrot niemieckiego podatku VAT stanowi § 18 ust. 9 niemieckiej ustawy o VAT, zgodnie z którym podmiot zagraniczny zarejestrowany w jednym z krajów UE, nabywający dobra na terenie Niemiec, ma prawo do ubiegania się o zwrot podatku VAT zapłaconego od zakupionych towarów i usług. Warto jednak na marginesie zaznaczyć, iż nabywając towary w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji podatnik polski nie powinien być obciążony podatkiem od wartości dodanej. Jak bowiem wynika z obowiązujących w systemie wspólnotowym przepisów, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów stanowi czynność zwolnioną od podatku od wartości dodanej (w Polsce czynność opodatkowana według stawki 0%) pod warunkiem, iż zwolnieniu temu towarzyszy po stronie nabywcy towarów opodatkowanie w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W takim więc przypadku otrzymana przez polskiego nabywcę towarów faktura od dostawcy niemieckiego nie powinna zawierać podatku od wartości dodanej.

Polski przedsiębiorca może zwrócić się do niemieckich organów podatkowych z wnioskiem o zwrot podatku od wartości dodanej pod warunkiem, iż nie posiada on siedziby, oddziału lub przedstawicielstwa na terytorium Niemiec. Ponadto nie może on posiadać statusu zarejestrowanego dla potrzeb podatku od wartości dodanej podatnika w tymże kraju. Równocześnie winien on występować jako zarejestrowany polski podatnik. Natomiast nabywane przez niego towary i usługi mają służyć prowadzonej na terytorium Polski działalności gospodarczej. Jednym z istotnych warunków ubiegania się o zwrot podatku VAT jest nieosiąganie przez polskiego podatnika co do zasady żadnych obrotów na terytorium Niemiec, za wyjątkiem obrotów wyraźnie dopuszczonych przepisami niemieckimi.

Celem otrzymania zwrotu zapłaconego w związku z nabywanymi na terytorium Niemiec towarami lub usługami podatnik składa wniosek na urzędowym formularzu (dostępny na stronie www.bzst.bund.de). Do wniosku należy dołączyć oryginały faktur otrzymanych od niemieckich kontrahentów oraz zaświadczenie wydane przez właściwy polski urząd skarbowy potwierdzające, iż podmiot jest zarejestrowanym dla potrzeb podatku VAT podatnikiem. Oryginały faktur zostaną zwrócone podatnikowi wraz z wydaną przez niemiecki organ podatkowy decyzją w sprawie zwrotu podatku. W przypadku gdy podmiot składa wniosek częściej niż raz w roku, wówczas zobowiązany jest on jedynie przy pierwszym złożeniu wniosku dołączyć zaświadczenie urzędu skarbowego, o którym mowa powyżej.

Wniosek winien obejmować co najmniej okres trzech następujących po sobie miesięcy w obrębie jednego roku kalendarzowego i nie przekraczać jednego roku kalendarzowego. Ostateczny termin składania wniosku za dany okres upływa z dniem 30 czerwca roku następnego.

Wnioskowana kwota zwrotu podatku nie może być niższa aniżeli:
200 EUR, jeżeli okres jest krótszy aniżeli rok,
25 EUR, jeżeli dotyczy całego roku kalendarzowego.

Warto jednak zaznaczyć, iż nie od wszystkich nabywanych dóbr podatnikowi polskiemu przysługuje zwrot podatku. Podobnie jak ma to miejsce w innych krajach Wspólnoty (w tym w Polsce), zwrot nie dotyczy nabywanych artykułów spożywczych, papierosów, alkoholu i innych napojów.

Wnioskodawca jest zobowiązany przez okres 10 lat do przechowywania wszystkich dokumentów na podstawie których dokonano zwrotu.

Organem właściwym dla rozpatrywania wniosków o zwrot niemieckiego podatku VAT jest:

Bundesamt für Finanzen
-Außenstelle Schwedt-
Passower Chaussee 3b
16303 Schwedt/Oder.

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: podatnik | niemiecki | zwrot | Niemiec | VAT | towary | dostawca | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »