Reklama

Mniej oddanych mieszkań

Liczba oddawanych do użytkowania mieszkań jest najniższa od trzech lat. W ujęciu dwunastomiesięcznym spadek przekroczył 20 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Z październikowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do użytku oddano 10,5 tys. mieszkań, czyli o 13,7 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Licząc narastająco za okres 12 miesięcy (137,3 tys.) do użytku oddano 20,3 proc. mniej mieszkań, niż w podobnym okresie rok wcześniej.

Wśród mieszkań oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku zwiększył się udział inwestorów indywidualnych do 51,7 proc. w październiku z 50,2 proc. miesiąc wcześniej. Wzrost ten pochodzi głównie ze zmniejszenia udziału deweloperów w ogólnej liczbie. Oddali oni 6,6 proc. mniej mieszkań niż w dwunastomiesięcznym okresie kończącym się we wrześniu br. W październiku rozpoczęto budowę 12,2 tys. mieszkań, to niemal 20 proc. mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej. To głównie zasługa inwestorów indywidualnych (-22,6 proc.), którzy uzależniają swoją aktywność od warunków pogodowych znacznie bardziej niż deweloperzy. Jednak w ujęciu dwunastomiesięcznym, które przy działalności sezonowej należy uznawać za właściwe, sytuacja pogorszyła się o ponad 1 proc. w porównaniu do września. Liczba wydanych pozwoleń w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o ponad 11 proc., ale już licząc narastająco za okres dwunastu miesięcy jest to wzrost nie przekraczający 1 proc. i jest najwyższy od początku roku.

Michał Sadrak, Open Finance

Liczba pozwoleń na budowę mieszkań

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia w październiku wyniosła 15.302 i w ujęciu rocznym wzrosła o 8,8 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 11,2 proc. - podał w czwartek GUS.

Od początku roku wydano 147.578 pozwoleń, o 3,3 proc. mniej rdr.

Reklama

Liczba oddanych mieszkań

Liczba oddanych do użytku mieszkań w październiku wyniosła 10.467 i spadła rdr o 32,5 proc. oraz spadła mdm o 13,7 proc. - podał w czwartek GUS.

Od początku roku oddano 107.506 mieszkań, o 17,5 proc. mniej rdr.

Liczba rozpoczętych budów mieszkań

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w październiku 2010 roku spadła o 15,1 proc. rdr i wyniosła 12.190 - podał w czwartek GUS.

W ciągu miesiąca liczba rozpoczętych budów spadła o 19,3 proc.

Od początku roku rozpoczęto budowę 139.907 mieszkań, o 12,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »