Reklama

Odbiór odpadów z firm: Nowe zasady i wyższe stawki

Maksymalna opłata za odbiór pojemnika 1100-litrowego, którą gmina może obciążyć właściciela nieruchomości niezamieszkanej, ma zostać podniesiona do 216,76 zł - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Obecnie gminy mogą żądać za odbiór śmieci z firm, biurowców i instytucji najwyżej nieco ponad 58 zł, co nie pozwala im na pokrycie kosztów odbioru i zagospodarowania tych odpadów.

Część gmin i miast zdecydowała jeszcze przed końcem 2020 r., że odpadów z firm odbierać nie będzie (samorządy mogły odkładać wprowadzenie opłat maksymalnych tylko do końca roku).

Urzędnik z jednej z miejscowości na Podkarpaciu przyznaje, że do tej pory to właściciele nieruchomości niezamieszkanych dopłacali do odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Po wprowadzeniu stawek maksymalnych sytuacja by się odwróciła, a mieszkańców czekałyby odczuwalne podwyżki.

Reklama

Dlatego nieruchomości niezamieszkane mają wkrótce w tym mieście zostać wyłączone z systemu odbioru i zagospodarowania odpadów organizowanego przez gminy. Podobne decyzje podjęły już wcześniej m.in. Warszawa i Łódź.

- Jeśli stawka maksymalna rzeczywiście zostanie podniesiona, to nieruchomości niezamieszkane włączymy z powrotem, ale najwcześniej od 2022 r. - mówi nasz rozmówca.

Według propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która jest jednym z elementów programu "Czystość plus", nowa stawka maksymalna będzie obliczana, tak jak obecnie, w odniesieniu do przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem (w 2019 r. wyniósł on 1819 zł).

Będzie to 1,3 proc. tej wartości za pojemnik lub worek o pojemności 120 litrów, czyli obecnie ok. 23,65 zł (obecnie jest to 1 proc., czyli 18,19 zł za 120 litrów). Opłaty dla pozostałych objętości miałyby być obliczane proporcjonalnie.

Skąd takie kwoty? Resort wziął pod uwagę odpowiedzi z ankiet uzyskanych od ok. 300 gmin, stawki wskazywane w uchwałach oraz wnioski z raportu UOKiK, dotyczącego rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami. Wynika z niego, że ceny za zagospodarowanie tony odpadów zmieszanych wynoszą: 300 zł (24 instalacje), od 300 do 400 zł (63 instalacje), powyżej 400 zł (22 instalacje).

Ministerstwo wylicza, że zaproponowana stawka maksymalna w przypadku pojemnika 1100 litrów i odpadów o gęstości 200kg/m sześc. daje ok. 985 zł za tonę, przy gęstości odpadów 250 kg/m sześc. - ok. 788 zł, a przy gęstości 300 kg/m sześc. - ok. 675 zł. - Zmiana jest podyktowana analizą danych dotyczących wzrostu kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami zarówno na etapie odbioru, transportu, jak i przetwarzania oraz weryfikacją sygnałów napływających od JST w tym zakresie - zaznacza resort klimatu.

W dodatku projekt doprecyzowuje, że opłata za pojemnik w przypadku nieruchomości niezamieszkanych powinna być naliczana z uwzględnieniem liczby odbiorów pojemnika w ciągu miesiąca. To korzystne dla samorządów rozstrzygnięcie, akceptowane już obecnie przez część organów nadzorczych (pisaliśmy o tym w "DGP" nr 254/2020 "Opłata za pojemnik, czyli za każdy wywóz").

W myśl projektu zmienić mają się także zasady włączania nieruchomości niezamieszkanych do systemu zorganizowanego przez gminę. Będzie się to odbywać automatycznie - ich właściciele będą mieli 30 dni (od dnia ogłoszenia uchwały o objęciu systemem tych nieruchomości), by złożyć wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta pisemne oświadczenie o wystąpieniu (wówczas muszą podpisać umowę z firmą odpadową).

Obecnie właściciel takiej nieruchomości musi wyrazić pisemną zgodę na przystąpienie do systemu organizowanego przez gminę i może z niego w dowolnym momencie wystąpić, co powoduje, że koszty funkcjonowania są trudne do oszacowania. Jeśli przepisy zostaną uchwalone w wersji proponowanej w projekcie, takiej dobrowolności już nie będzie.

Etap legislacyjny

Uzgodnienia projektu ustawy

Katarzyna Nocuń

05.01.2021

Dziennik Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej na temat: odbiór śmieci | odpady | ekologia | samorządy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »