Reklama

Renta dożywotnia potrzebna od zaraz

Istnieje silna potrzeba stworzenia kompleksowej regulacji, która dotyczyłaby umów zawieranych przez wyspecjalizowane podmioty i byłaby korzystniejsza dla dożywotników niż obecnie obowiązujące przepisy - to reakcja prof. Mariusza Goleckiego, rzecznika finansowego, na informacje podane w ubiegłym tygodniu przez "DGP", że w 2020 r. zawarto rekordowo dużą liczbę umów o dożywocie. A zarazem - jak zaznaczyliśmy - nadal nie uchwalono w Polsce przepisów o rencie dożywotniej, przez co zakres ochrony dożywotników jest niewystarczający.

Reklama

Ministerstwo Sprawiedliwości przyznało wprost, że dochodzi do patologicznych sytuacji, gdy wyłudzane są mieszkania. Zapewniło zarazem, że pracuje nad nowymi regulacjami. 

Reklama

Rzecznik finansowy mówi, że należy zwrócić uwagę na przeciętną grupę konsumentów, do której oferty renty dożywotniej (formalnie zawierana jest dziś umowa o dożywocie) są kierowane. Należą do niej emeryci, a często są to po prostu schorowane osoby w podeszłym wieku. 

- Mamy więc po jednej stronie transakcji profesjonalnie działającego przedsiębiorcę z wyspecjalizowanym zespołem prawników, a po drugiej stronie emeryta - osobę starszą, nieposiadającą dostatecznej wiedzy i zorientowania w zakresie produktów finansowych, a bardzo często też łatwowierną. Asymetria informacyjna jest aż nadto widoczna, dlatego w takich sytuacjach może dochodzić do wykorzystania braku doświadczenia i przymusowego położenia seniora - przekonuje Mariusz Golecki. 

Jego zdaniem niezbędne więc są nowe przepisy, które ochronią seniorów przed skutkami błędnej decyzji o oddaniu nieruchomości w ręce podmiotu wykorzystującego łatwowierność. Przepisy takie powinny również chronić przed wyzyskiem. 

- Podejmowanie działalności tego rodzaju powinno zostać uzależnione od spełnienia wielu kryteriów dających rękojmię prawidłowego prowadzenia działalności tego rodzaju. Dla przykładu można tu wspomnieć o wymogach kapitałowych ustalonych na odpowiednio wysokim poziomie - zaznacza prof. Golecki. 

Ponadto postuluje, by podmioty oferujące rentę dożywotnią zostały poddane realnemu nadzorowi wyspecjalizowanych organów. Aby zwiększyć bezpieczeństwo seniora, należałoby również rozważyć wprowadzenie systemu gwarancji, który umożliwiałby wypłatę świadczenia w przypadku upadłości takiego podmiotu. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Rzecznik finansowy przypuszcza, że seniorzy coraz częściej będą korzystać z usług podmiotów oferujących poprawę bieżącej sytuacji materialnej w zamian za nieruchomość. Wraz z popularyzacją tego rodzaju produktów z pewnością również wzrośnie liczba nadużyć występujących na tym polu.

 - W obecnym stanie prawnym osoba starsza, która wyzbyła się najcenniejszego składnika majątku w zamian za świadczenie, które nigdy nie zostało spełnione, w zasadzie jest pozbawiona ochrony wyspecjalizowanych instytucji i musi liczyć się z koniecznością dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, co wiąże się z wieloletnimi procesami - podkreśla Mariusz Golecki. 

Potrzebę uchwalenia przepisów dostrzega także część branży. Najwięksi przedsiębiorcy na rynku uważają, że krzywdzące jest traktowanie ich jako oszustów z tego powodu, że inne podmioty działają nieuczciwie. Stąd apel - formułowany zresztą już od kilku lat - by rządzący ucywilizowali branżę. W 2020 r. zawarto ponad 13 tys. umów o dożywocie. To najwięcej od 1991 r., od którego to roku Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi statystyki. A jednocześnie to dwukrotnie więcej umów niż zawarto w 2012 r. 

Patryk Słowik

20.04.2021

Dziennik Gazeta Prawna

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »