Czas na inwestycje budowlane

Wiosną wzrasta zainteresowanie działkami przeznaczonymi na zabudowę jednorodzinną. O tej porze roku przyjemniej jest oglądać teren pod inwestycję. Poza tym kiedy znika śnieg działkę można lepiej obejrzeć wraz z jej otoczeniem, aniżeli podczas mroźnej zimy.

Indywidualne inwestycje w budownictwo jednorodzinne jest coraz częściej wybieraną formą lokowania zasobów finansowych. Rozważając kupno działki budowlanej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na lokalizację i usytuowanie działki. Warto również zainicjować wiosenną wycieczkę po terenach na obszarze, których chętnie zakupilibyśmy działkę budowlaną.

W ostatnim czasie nastąpił znaczny wzrost sprzedaży nierolnych terenów inwestycyjnych sprzedawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, co w dalszej perspektywie może powodować brak wzrostu cen działek budowlanych. Natomiast ceny gruntów rolnych znacznie wyhamowały.

Reklama

Gdy już kupimy działkę, śmiało można rozpocząć planowanie budowy domu.

- Owe plany często rozpoczynamy od wyboru projektu domu. Pracownia projektowa wydaje katalogi , w których znajduje się oferta z gotowymi projektami domów. - informuje Anna Macina z Archeton Sp. z o.o. - Doradcy nie tylko pomogą wybrać projekt , ale także przedstawiają ofertę budowy. Taka inwestycja to wielkie przedsięwzięcie finansowe, logistyczne jak i czasowe dlatego warto skorzystać z doradztwa w tym zakresie.

Z czego budować?

Ogrom prac do przeprowadzenia i ich czasochłonność coraz częściej sprawia, że inwestorzy prywatni sięgają po nowoczesne technologie. Powodzeniem cieszy się budowa energooszczędnych domów drewnianych.

- Taki domy wykonane są z najlepszych, ekologicznych materiałów. Wszystkie moduły: gotowe ściany, stropy, więźba dachowa, powstają w zakładzie, w warunkach niezależnych od pogody. Jeśli fundamenty zostaną zbudowane w którymś z ciepłych miesięcy, dom może powstać nawet zimą. Na plac budowy dostarczane są komplety potrzebnych elementów, następnie całość jest montowana na przygotowanej uprzednio płycie fundamentowej. W ciągu zaledwie kilku tygodni powstaje zamknięta bryła budynku wraz z oknami, kominem, dachem i wykończonymi elewacjami. W ramach umowy inwestor otrzymuje 30-letnią gwarancję na konstrukcję i 3-letnią rękojmię na zakres wykonanych robót wyszczególnionych w umowie zakupu.

Kosztowne wykończenie

Budowa domu pochłania spory kapitał, dlatego warto szukać promocji tam, gdzie jest to możliwe. Środki zaoszczędzone na zakupie farb, lakierów czy tapet, których cena spadła od początku roku, można następnie wykorzystać w kolejnych etapach inwestycji, związanych choćby z wykończeniem kuchni lub łazienki.

- Same koszty wykończenia domu mogą sięgać od kilkunastu do kilkudziesięciu procent ogólnej jego wartości w stanie surowym. Niższe koszty niezbędnych elementów wykończeniowych mogą przyczynić się do obniżenia kosztów inwestycji, gdzie liczy się każdy grosz.

Warto dodać, że w związku z przerzuceniem pewnej ilości prac wykończeniowych na nowy rok, można przewidywać dalszy wzrost popytu na inne rodzaje materiałów z przeznaczeniem na wykończenie, co w konsekwencji może przynieść dalsze spadki cen. Podobnie w odniesieniu do cen usług wykończeniowych. W takiej perspektywie inwestycja budowlana w najbliższym okresie może okazać się wyraźnie tańsza.

Stabilizacja cen

W ostatnich dwóch miesiącach ub. r. można było zaobserwować względną stabilizację cen materiałów wykończeniowych. Jednak w przypadku ściennych płytek ceramicznych oraz płyt kartonowo-gipsowych ceny powoli spadały, co bardziej uwypukliło się na początku stycznia b.r., (zanotowano ponad 14 proc. spadek cen płytek oraz 20 proc. spadek cen płyt). Jest to efekt stale rosnącego popytu na ten rodzaj materiałów.

Na w miarę stałym poziomie w porównaniu z końcówką ub. r. nadal utrzymują się ceny chemii budowlanej, materiałów izolacyjnych, silikatów oraz instalacji grzewczych. Taka sytuacja jest szczególnie korzystna dla wszystkich, którzy są w trakcie planowania lub budowy domu.

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: materiały budowlane | dom | budowa | inwestycje | projekt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »