Poddasze użytkowe w domu jednorodzinnym. Jak je wykorzystać?

Skosy sprawiają, że poddasza użytkowe to miejsca trudniejsze do zaaranżowania, a jednocześnie wyjątkowe pod względem wizualnym. W jaki sposób zaplanować pomieszczenia na poddaszu, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń?

Po pierwsze powierzchnia

To, jaką powierzchnię uzyskamy, zagospodarowując poddasze, zależy od kształtu dachu, kąta jego nachylenia oraz wysokości ścianki kolankowej. Im bardziej płaski dach oraz wyższa ścianka kolankowa, tym wygodniejsze wnętrze. W zagospodarowaniu poddasza liczy się każdy centymetr.

- Odsłonięta więźba dachowa niekoniecznie musi stanowić defekt wnętrza, a wręcz przeciwnie może stać się jego prawdziwą ozdobą; wystarczy odpowiednio wkomponować ją w stylistykę całego domu - mówi Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Strefa nocna

W domach z użytkowym poddaszem strefę dzienną sytuuje się na dole. Natomiast część nocną, a więc sypialnie, garderoby i dużą rodzinną łazienkę na górze. Zaletą tego rozwiązania jest zapewnienie domownikom większej prywatności podczas odpoczynku.

Reklama

- Skosy nadają wnętrzom ciepły, przytulny charakter, dając poczucie bezpieczeństwa. Jednak, aby nie drażniły wzroku i obciążały pomieszczeń, dobrze pomalować wszystkie ze ścian na jednolity kolor - najlepiej jasny, gdyż optycznie powiększa przestrzeń - komentuje Śniegowski.

Pamiętajmy, że na poddaszu wszystkie pomieszczenia powinny być odpowiednio doświetlone oknami dachowymi lub kolankowymi, w których przeszklenia sięgają pionowo w dół. Niezbędne jest również zapewnienie odpowiednich ciągów komunikacyjnych, aby dojście do poszczególnych pokoi nie było dla mieszkańców problematyczne.

- Minusem pomieszczeń usytuowanych na poddaszu może być trudniejsze dopasowanie mebli. Aby maksymalnie wykorzystać poddasze, najlepiej zamówić szafy oraz inne meble na wymiar. Niestety ich cena jest znacznie wyższa niż w przypadku gotowych zestawów - zwraca uwagę Śniegowski.

Pomieszczenia niestandardowe

Poddasze użytkowe to prawdziwa kopalnia inspiracji. Oprócz typowych pomieszczeń, można urządzić tu niestandardowe wnętrza typu siłownia, biblioteka, pralnia, sala telewizyjna, klimatyczny gabinet czy bawialnia dla dzieci, która swoim nietypowym kształtem zachwyci najmłodszych.

- Na poddaszu lokalizuje się też wejście (wyłaz) na strych, gdzie można przechowywać rzadziej używane rzeczy i sprzęty. (...) - komentuje Marcin Śniegowski.

Domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym od lat cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą wyglądu samego budynku, który prezentuje się często subtelniej niż dom z pełnym piętrem, a także wnętrza i klimatycznych skosów, które dla wielu są nieodłącznym elementem przytulnej sypialni. Poza tym taki dom to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż dom parterowy, gdyż w pełni wykorzystuje dostępną przestrzeń, a przy tym pozwala cieszyć się większą powierzchnią ogrodu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dom jednorodzinny | domy | poddasze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »