Reklama

500 zł za każdą literówkę w JPK

Każda pomyłka w ewidencji VAT, nieskorygowana przez dwa tygodnie od jej ujawnienia przez fiskusa, będzie podatnika drogo kosztować.

Reklama

Tak wynika z konsultowanego obecnie projektu nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej, o którym pisaliśmy w "DGP" nr 236/2018 "Deklaracje VAT znikną od lipca przyszłego roku".

Projekt zakłada, że podatnicy nie będą musieli już składać odrębnie JPK_VAT i deklaracji podatkowych (miesięcznych ani kwartalnych).

Zastąpi je nowa rozbudowana struktura pliku kontrolnego (roboczo nazwana JPK_VDEK).

Znajdą się w niej dane z ewidencji, deklaracji VAT oraz dodatkowe informacje, które posłużą fiskusowi do lepszej analizy ryzyka podatkowego.

Zniknie też informacja podsumowująca w obrocie krajowym (VAT-27). Jednocześnie projekt zastrzega, że podatnik za każdą pomyłkę w części ewidencyjnej pliku, której nie skoryguje w ciągu 14 dni od wezwania z urzędu skarbowego, zapłaci mandat w wysokości 500 zł.

Niezależnie od tego pojawią się też nowe sankcje karnoskarbowe. Grzywna za wykroczenie skarbowe będzie czekać już nie tylko tych, którzy w ogóle nie prześlą JPK, ale też tych, którzy wyślą fiskusowi wadliwy plik.

Kto natomiast w ogóle nie prześle fiskusowi swoich ksiąg podatkowych bądź przekaże je w wadliwej formie, narazi się na karę w wysokości nawet 240 stawek dziennych.

Projekt znajduje się na etapie legislacyjnym (w konsultacjach).

Mariusz Szulc, 10.12.2018

Zastąpienie deklaracje VAT-7 i VAT-7K plikami JPK_VAT przewiduje opublikowany we wtorek projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ordynacji podatkowej i innych ustaw, przygotowany przez resort finansów. Resort finansów wyjaśnia, że zmiana prowadzi do uproszczenia rozliczeń VAT, ma stanowić proste, przejrzyste, a także przyjazne narzędzie dla podatników do rozliczania tego podatku. Firmy, w celu wypełnienia obowiązków związanych z rozliczeniem VAT nie będą musiały składać dwóch dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT, tak jak dotychczas, ale wyślą jeden plik, zawierający w sobie deklarację oraz ewidencję VAT.
Dowiedz się więcej na temat: podatki | fiskus | VAT | Jednolity Plik Kontrolny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »