Reklama

Kolejne miliardy z podatku od używek

O 10 proc. wzrośnie od 1 stycznia 2022 r. stawka podatku akcyzowego od alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych i wyrobów pośrednich.

Podwyższona zostanie też danina od podgrzewanego tytoniu i minimalna stawka akcyzy na papierosy. Wprowadzona zostanie również minimalna stawka podatku na tytoń do palenia.

W kolejnych latach wzrosty będą dotyczyć akcyzy od papierosów i tytoniu do palenia.

Zmiany zakłada opublikowany właśnie projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Przypomnijmy, że ostatnia indeksacja stawek daniny od alkoholu i wyrobów tytoniowych (o 10 proc.) miała miejsce 1 stycznia 2020 r. Tym razem nie skończy się na jednej podwyżce, mają one potrwać aż do 2027 r. Stawka akcyzy od napojów alkoholowych miałaby rosnąć co roku o 5 proc., a od tytoniu do palenia i wyrobów nowatorskich o 10 proc.

Reklama

Podwyżka nie obejmie podatku od cydru i perry o mocy objętościowej alkoholu do 5 proc. oraz od płynów do papierosów elektronicznych i cygar, a także cygaretek. W pierwszym przypadku brak podwyżki ma być ukłonem wobec polskich sadowników. W drugim sami projektodawcy przyznają, że stawka akcyzy od tych wyrobów jest już obecnie bardzo wysoka.

Ministerstwo Finansów szacuje, że indeksacja stawek przyniesie już w 2022 r. dodatkowe 2 mld zł. W kolejnych latach wpływy budżetowe rosłyby wraz z kolejnymi podwyżkami.

Droższe alkohole

Stawka akcyzy od alkoholu etylowego wzrośnie w 2022 r. z 6275 zł do 6903 zł od hektolitra 100-proc. alkoholu zawartego w gotowym wyrobie. Rok później będzie to już 7248 zł, a w 2027 r. - aż 8811 zł. To oznacza, że cena przeciętnej półlitrowej butelki wódki wzrośnie z 22 zł (w 2021 r.) do 28,20 zł w 2027 r.

Jeśli chodzi o piwo, to stawka podatku ma wzrosnąć w 2022 r. z 8,57 zł do 9,43 zł od hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu. W 2027 r. wynosiłaby już 12,04 zł. Cena przykładowej półlitrowej butelki piwa wzrosłaby w tym czasie z 2,80 zł do 3,06 zł.

Stawka podatku dla wina i napojów fermentowanych wzrosłaby w przyszłym roku ze 174 zł do 191 zł od hektolitra wyrobu. W 2027 r. wynosiłaby już 245 zł. MF obliczyło jednak, że przeciętna 0,75-litrowa butelka wina wytrawnego nie podrożeje znacząco, bo z 20 zł obecnie do 20,89 zł w 2027 r.

Projektowana podwyżka dotyczy także wyrobów pośrednich, czyli np. portugalskiego wina Porto. W 2022 r. stawka daniny wzrosłaby z 350 zł do 385 zł od hektolitra wyrobu. W 2027 r. wynosiłaby już 490 zł. Cena półlitrowej butelki Porto wzrosłaby w tym czasie z 30 zł do 30,86 zł.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

...i wyroby tytoniowe

Minimalna stawka podatku od papierosów ma wzrosnąć w 2022 r. ze 100 do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży. W ten sposób ograniczona ma zostać rynkowa podaż najtańszych papierosów.

W 2022 r. ma też zostać wprowadzona minimalna stawka akcyzy od tytoniu do palenia. Wyniesie ona 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży.

Wzrośnie także stawka podatku od tytoniowych wyrobów nowatorskich - w 2022 r. ze 155,79 zł do 311,58 zł od kilograma. W 2027 r. wyniesie aż 501,80 zł.

Przypomnijmy, że zarówno stawka akcyzy od papierosów, tytoniu do palenia, jak i wyrobów nowatorskich ma dwa składniki: kwotowy i procentowy. Ten drugi, czyli 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej, nie zmieni się. Wzrośnie wyłącznie pierwszy składnik.

Dla akcyzy od papierosów będzie to oznaczać w 2023 r. podwyżkę z obecnych 228,10 zł do 250,91 zł od każdego tysiąca sztuk. W 2027 r. będzie to już 367,36 zł. W przypadku tytoniu do palenia pierwsza podwyżka nastąpi również w 2023 r. - ze 155,79 zł do 171,37 zł od kilograma tytoniu. W 2027 r. będzie to 250,91 zł. 

Opinia

Zapłacą najbiedniejsi palacze - Roman Jamiołkowski dyrektor ds. korporacyjnych, BAT:

Od prawie dwóch lat rozmawiamy o tym, że w cenie paczki papierosów jest 10 zł akcyzy, a w paczce wkładów tytoniowych do podgrzewania w tej samej cenie - 1,90 zł. Omawiane są scenariusze, według których wyroby nowatorskie powinno się akcyzowo zrównać lub podnieść przynajmniej do 5-6 zł przypadających na paczkę. Dzisiaj Ministerstwo Finansów mówi o tym, że podniesie akcyzę na wyroby nowatorskie do 2,40 zł - o 50 gr. Efekt tej podwyżki zostanie zniwelowany w kolejnych latach, bo podwyżki na wyroby nowatorskie mają być znacznie niższe niż na papierosy. 

Budżet państwa przegrywa dzisiaj na tej propozycji. Jednocześnie ministerstwo decyduje się na kontrowersyjny ruch akcyzowy, przez który najtańsze papierosy mają zdrożeć o prawie złotówkę, a w tym czasie akcyza na papierosy premium nie wzrośnie wcale. Za ulgę na tytoń podgrzewany zapłacą palacze. Ale nie wszyscy, tylko najbiedniejsi konsumenci.

MF spełnia postulaty konkurencji - Adam Suchenek, rzecznik prasowy Philip Morris International w Polsce:

Podniesienie stawki kwotowej akcyzy na tytoń do podgrzewania o 100 proc. jest drastyczne i bezprecedensowe, może mieć negatywny wpływ na zdrowie publiczne w Polsce. Jak wynika z badań NIZP-PZH, podgrzewany tytoń nie jest kategorią inicjującą nałóg wśród młodzieży.

Tak wysoka podwyżka to odpowiedz na postulaty konkurencji. W naszej opinii każda alternatywa do papierosów, taka jak saszetki z tytoniem, elektroniczne papierosy, a także tytoń do podgrzewania powinna być opodatkowana na tym samym niskim poziomie, zdecydowanie niższym niż tradycyjne papierosy. Tymczasem akcyza na papierosy nie wzrośnie, zindeksowany o 5 proc. został jedynie mechanizm podatku minimalnego.

Tytoń do podgrzewania i papierosy dzieli wszystko - zdecydowanie niższy poziom produkowanych substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych, potwierdzony niezależnymi badaniami (m.in. wskazany w decyzji FDA autoryzującej do sprzedaży system podgrzewania tytoniu IQOS jako wyrób tytoniowy o zmodyfikowanym ryzyku), ogromne nakłady na badania i rozwój tych produktów, nowe inwestycje w fabryki, zdecydowanie wyższe niż w przypadku papierosów koszty komercjalizacji oraz dystrybucji, a także serwis urządzeń i obsługa posprzedażowa.

Marcin Szulc

11.10.2021

Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »