Reklama

Kwoty z najmu trzeba uwzględnić w PIT-36

Obowiązek uiszczania zaliczek na PIT od przychodów z najmu prywatnego powstaje po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, czyli 3091 zł.

PROBLEM Od 1 grudnia 2011 r. podatniczka wynajmuje, użyczoną jej przez rodziców, nieruchomość (lokal mieszkalny wraz z przynależnym do niego stanowiskiem garażowym), samodzielnie opodatkowując dochód z najmu na zasadach ogólnych. Z czynszu opłacanego przez najemcę podatniczka opłaca czynsz należny spółdzielni mieszkaniowej, zgodnie z przedstawionymi przez spółdzielnię wyliczeniami. Najemca zaś we własnym zakresie opłaca rachunki za prąd, gaz i internet/tv. W grudniu 2011 r. podatniczka nie osiągnęła z tytułu najmu mieszkania dochodu (poniosła stratę). Nie prowadzi działalności gospodarczej, osiąga dochody ze stosunku pracy. Mąż podatniczki, obok dochodów uzyskiwanych z umowy o pracę, prowadzi własną działalność gospodarczą, którą rozlicza na zasadach ogólnych. Jakie skutki podatkowe ma taki najem?

Reklama

ODPOWIEDŹ IZBY W przypadku najmu prywatnego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji wynajmującego w roku kalendarzowym pieniądze lub wartości świadczeń w naturze, lub inne nieodpłatne świadczenia. Oznacza to, że przychód z tego źródła powstaje w momencie faktycznego otrzymania zapłaty.

Na podatniku uzyskującym przychody z najmu ciąży obowiązek prawidłowego ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu, tym samym z posiadanej przez niego dokumentacji powinna wynikać wysokość uzyskanego przychodu z najmu oraz poniesionych kosztów. Podatnicy rozliczający dochody z najmu na zasadach ogólnych powinni bez wezwania wpłacać zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek wpłacania zaliczek powstaje od miesiąca, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą powstanie obowiązku zapłaty podatku, która w latach 2011 i w 2012 jest taka sama i wynosi 3091 zł. Po zakończeniu roku podatkowego osiągnięte przychody oraz poniesione koszty związane z najmem należy wykazać w zeznaniu rocznym.

Uzyskane dochody z najmu podlegają opodatkowaniu łącznie z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej. Ponadto w przypadku poniesienia straty z zawartych umów najmu podatnik może rozliczyć ją w następnych pięciu latach, jednak wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty straty. Straty z najmu nie można pokryć z innych źródeł, np. ze stosunku pracy. Może być ona pokryta wyłącznie z dochodów z tego samego źródła, z którego została poniesiona, czyli z najmu.

W opisanym przypadku wysokość uzyskanego przychodu z najmu podatniczka zobowiązana jest wykazać w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) - PIT-36 - do 30 kwietnia 2012 r. W zeznaniu tym zobowiązana jest wykazać również inne osiągnięte dochody opodatkowane według skali podatkowej (ze stosunku pracy). Uprawnieniem podatniczki jest wykazanie kosztów uzyskania przychodów oraz straty z danego źródła przychodów.

Natomiast w 2012 roku obowiązek wpłacania zaliczki na podatek dochodowy powstanie od miesiąca, w którym dochody z tytułu najmu przekroczą kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (tj. 3091 zł). Podatek dochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym. W latach 2011 - 2012 stawka dla pierwszego progu podatkowego wynosi 18 proc. Warto zwrócić uwagę, że na mocy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. podatnicy nie są już zobowiązani składać deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5.

Oprac. Ewa Matyszewska

30 kwietnia 2012 (nr 84)

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 kwietnia 2012 r. (nr ITPB1/415-83/12/HD)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »