Reklama

Płatnik PIT musi zastosować nowe formularze podatkowe

Do końca stycznia przyszłego roku przedsiębiorcy muszą wysłać elektronicznie fiskusowi m.in. PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR. Dwa pierwsze formularze płatnicy przekazują też podatnikom, m.in. swoim pracownikom - na co mają więcej czasu - bo co do zasady do końca lutego. W 2020 r. 29 luty przypada jednak w sobotę, więc ostatni dzień na przekazanie tych dokumentów to 2 marca.

Dwa pierwsze formularze płatnicy przekazują też podatnikom, m.in. swoim pracownikom - na co mają więcej czasu - bo co do zasady do końca lutego. W 2020 r. 29 luty przypada jednak w sobotę, więc ostatni dzień na przekazanie tych dokumentów to 2 marca.

W tym przypadku ustawodawca nic nie mówi o sposobie przekazywania. Nie obowiązuje wiec elektroniczna forma - można przekazać dokument papierowo.

Nowe wzory formularzy zostały określone w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 12 grudnia 2019 r.

Wspomniane druki będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. i będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Reklama

Ministerstwo Finansów zapewniło, że ich interaktywne wersje będą dostępne w styczniu 2020 r. na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce - Formularze elektroniczne dla płatników.

Resort wyjaśnił też, że deklaracje i informacje można podpisać podpisem kwalifikowanym. Dodatkowo - w przypadku osób fizycznych - do formularzy PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR można zastosować w tym celu dane autoryzacyjne.

Co się zmieniło w samych formularzach? Z drobniejszych rzeczy m.in. to, że w żadnym z nowych formularzy nie trzeba już podawać numeru REGON. Prawo przedsiębiorców zniosło bowiem wymóg posługiwania się tym numerem.

Agnieszka Pokojska

23.12.2019

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »