Reklama

Przy wielu zawodach ryczałt bardziej się opłaci

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie najbardziej korzystny dla osób, które będą mogły wybrać stawkę 8,5 proc. lub niższą. Pozostałych może skusić obniżką w stosunku do tegorocznego poziomu opodatkowania.

Jak informowaliśmy, każdy, kto wykonuje wolny zawód, oraz niemal wszyscy przedsiębiorcy będą mogli od 1 stycznia 2021 r. rozliczać się z fiskusem w zryczałtowanej formie ("Prawie wszyscy na ryczałcie", "DGP" nr 248/2020). Taki będzie efekt nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z 28 listopada 2020 r. (Dz.U. poz. 2123).

Ryczałt zyska na atrakcyjności również z tego powodu, że wzrośnie limit rocznych przychodów uprawniających do tej formy opodatkowania - z obecnych 250 tys. euro do 2 mln euro (co w odniesieniu do przychodów za 2020 r. wyniesie 9 030 600 zł).

Reklama

Na tej tylko zmianie może zyskać, według szacunków MF, w sumie nawet 175 tys. przedsiębiorców. Tyle bowiem osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, a dziś opodatkowanych na zasadach ogólnych, uzyskuje przychody w przedziale od 250 tys. euro do 2 mln euro.

Kluczowe zmiany

Przypomnijmy, że od Nowego Roku lista czynności, które wykluczają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będzie ograniczona tylko do czterech rodzajów działalności: aptek, kantorów walut, handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych oraz wytwarzania wyrobów akcyzowych. Wszyscy pozostali będą mogli wybrać ryczałt.

Taki będzie efekt dwóch zmian:

  • uchylenia przepisu, który dotychczas wykluczał z ryczałtu osoby wykonujące wolny zawód w innym zakresie niż wymieniony w ustawowej definicji (przy okazji sama definicja wolnego zawodu zostanie znacznie rozszerzona),
  • uchylenia załącznika nr 2 do ustawy.

Jak już informowaliśmy, definicja wolnego zawodu będzie służyć jedynie wskazaniu, które profesje są objęte 17-proc. stawką ryczałtu. Każdy, kto nie odnajdzie swojego zawodu w tej definicji, będzie również mógł płacić ryczałt, ale musi przejrzeć szczegółową listę działalności (art. 12 ustawy) i przyporządkowanych do nich stawek ryczałtu. Kto nie znajdzie się na liście z art. 12, zapłaci ryczałt według stawki 8,5 proc.

Z kolei uchylenie załącznika nr 2 do ustawy oznacza likwidację wykazu usług, których świadczenie wykluczało dotychczas podatnika z ryczałtu.

Trzeba policzyć

Co do zasady opłacalność zryczałtowanej formy opodatkowania zależy co najmniej od dwóch czynników: jakie stawki podatku obowiązują w danej branży i jak wysokie koszty ponosi przedsiębiorca. Dlatego wybór formy opodatkowania musi być poprzedzony kalkulacją.

Niewątpliwie ta forma opodatkowania będzie korzystna dla podatników, których dochodowość prowadzonej działalności jest wysoka, a którzy ponoszą względnie niskie koszty. Ryczałt płacimy bowiem od przychodów, a nie od dochodu, a więc nie można odliczać podatkowych kosztów. Odjąć można tylko składki na ZUS, darowizny i kilka ulg.

- Zasadniczo, jeśli przychody osoby wykonującej wolny zawód (do których będzie miała zastosowanie stawka ryczałtu 17 proc.) nie przekraczają w trakcie roku 85 528 zł, to nie ma co myśleć o ryczałcie - mówi Marek Gadacz, doradca podatkowy i partner w Crido.

Przypomina, że do tego poziomu dochodów rocznie PIT na zasadach ogólnych również wynosi 17 proc., a dodatkowo podatnik może uwzględniać podatkowe koszty i inne preferencje podatkowe.

- Zakładając więc możliwość odliczenia nawet niewielkich kosztów, uwzględnienia kwoty wolnej od podatku oraz 17-proc. stawkę PIT, taniej będzie płacić podatek dochodowy - wskazuje Marek Gadacz. I dodaje: - Jeśli podatnik dziś rozlicza się według 19 proc. PIT, a koszty ma niższe niż 20 proc. przychodu, to korzystniejszy będzie ryczałt. Jeśli koszty są wyższe, to lepiej pozostać przy podatku dochodowym.

- Jeśli jednak osoba wykonująca wolny zawód płaci dziś 19-proc. liniowy PIT, to bardziej opłacalne może być dla niej przejście nawet na 17-proc. ryczałt, pod warunkiem że ponosi koszty niższe niż ok. 10 proc. przychodu - wylicza ekspert.

Jak dodaje Ernest Frankowski, doradca podatkowy i prezes firmy IT9, dotyczy to również podatników z dochodami powyżej 85 528 zł rocznie (powyżej 7 tys. zł miesięcznie).

- Zwykle to właśnie takie osoby rozliczają liniowy PIT (stawka 19 proc.), więc przejście na ryczałt (ze stawką 17 proc.) będzie dla nich opłacalne jedynie przy niskich kosztach - mówi Frankowski.

Kto skorzysta

Przypomnijmy, że w przypadku innych profesji niż wymienione w definicji wolnego zawodu (art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy) stawka ryczałtu może być znacznie niższa i wynieść nawet 8,5 proc. (jeżeli dla danego rodzaju usług nie jest przewidziana w ustawie inna stawka).

Ale zyskają nie tylko te osoby.

Zasadniczo - jak mówi Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy, menedżer w spółce doradztwa podatkowego MDDP - ryczałt będzie korzystniejszy dla tych przedsiębiorców, których biznes opiera się głównie na pracy własnej, własnej wiedzy i nie generuje istotnych kosztów, które mogłyby obniżyć dochód podatkowy.

- To z reguły odpowiada charakterystyce przedsiębiorstw usługowych, np. reklamowych czy fotograficznych, przy których koszty zewnętrzne są stosunkowo niskie - mówi Sidorowicz.

Potwierdza to Ernest Frankowski. - Grupa, która z pewnością skorzysta na zmianach, to podatnicy wykazujący niskie koszty działalności, a rozliczający się podatkiem liniowym 19 proc. lub według skali (17 proc. lub 32 proc.), czyli zdecydowanie osoby samozatrudnione - mówi ekspert.

Mogą zyskać programiści

Przykładowo chodzi o programistów. Muszą oni jednak pamiętać, że jeśli przejdą na ryczałt, to nie będą mogli skorzystać z ulgi IP Box.

Wielu programistów deklaruje jednak, że skorzystają z ryczałtu, bo gwarantuje on większe bezpieczeństwo i komfort rozliczeń.

- Przeważa argument, że nawet jeśli uda się skorzystać z IP Box, to przez kolejnych 5 lat nie ma gwarancji, że urząd skarbowy podczas kontroli nie cofnie prawa do ulgi, co wiązałoby się z ogromnymi zaległościami podatkowymi - mówi Jacek Tomaszewski, konsultant w IT9. Skorzystanie z IP Box wiąże się bowiem z wieloma formalnościami, m.in. z uzyskaniem interpretacji indywidualnej, która jest de facto obowiązkowa, a także z obowiązkiem prowadzenia ewidencji na potrzeby IP Box.

Ile można zyskać? Ernest Frankowski tłumaczy to na przykładzie.

Przykład

Zakładając, że programista osiąga miesięczny przychód 15 tys. zł i ewidencjonuje niewielkie miesięczne koszty uzyskania przychodów (np. 1 tys. zł), jego podatek roczny (w uproszczeniu, bez uwzględniania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) wyniesie:

na zasadach ogólnych - ok. 41 tys. zł,

według liniowej 19-proc. stawki PIT - ok. 32 tys. zł,

na zasadzie ryczałtu - tylko 27 tys. zł.

- Widzimy więc, że stopa opodatkowania spada wraz ze wzrostem przychodów - komentuje Ernest Frankowski.

Kto jeszcze

Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce, wskazuje natomiast, że nawet po zmianach ryczałt nie będzie atrakcyjny np. dla dentystów. W większości przypadków - tłumaczy ekspert - ponoszą oni sporo kosztów związanych z najmem lokalu, ratami kredytowymi lub leasingowymi (sprzęt dentystyczny), zakupem materiałów i środków ochrony.

- Duże grono dentystów może więc nadal wybierać liniową stawkę 19 proc. PIT bądź opodatkowanie według skali podatkowej, ze względu na możliwość rozliczania kosztów podatkowych z działalności - przewiduje ekspert.

Najem też korzystniej opodatkowany

Rafał Sidorowicz zwraca uwagę, że ryczałt może być bardziej opłacalny w przypadku przychodów z najmu nieruchomości. Od 1 stycznia 2021 r. w ten sposób będzie można rozliczać się z fiskusem nie tylko z najmu prywatnego, ale także w ramach biznesu. Opodatkowanie stawkami 8,5 proc. i 12,5 proc. (dla przychodów powyżej 100 tys. zł) jest zdecydowanie niższe niż na zasadach ogólnych bądź 19-proc. PIT liniowym.

- Warto jednak pamiętać, że wybierając ryczałt, wynajmujący nie rozpozna w kosztach np. amortyzacji, wydatków remontowych ani odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości - zaznacza ekspert.

Znów więc konieczna jest indywidualna kalkulacja, co się bardziej opłaca.

Podatnicy powinni skalkulować korzyści związane z ryczałtem, ale też utratę korzyści wynikających z opodatkowania na zasadach ogólnych. Wybór ryczałtu oznacza bowiem nie tylko brak możliwości skorzystania z IP Box, ale również utratę możliwości rozliczenia wspólnego PIT z małżonkiem i odliczenia ulgi na dzieci. 

Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska

22.12.2020

Dziennik Gazeta Prawna

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »