Reklama

Ranking Urzędów Skarbowych. Zobacz, gdzie fiskus jest najbardziej pracowity i nieomylny

Najlepsze urzędy skarbowe w Polsce są w Kamiennej Górze, Jaworznie i Warszawie. To one zwyciężyły w klasyfikacji generalnej.

To już XIV Ranking Urzędów Skarbowych, który nasza redakcja przygotowała pod patronatem Ministerstwa Finansów. A zarazem pierwszy po reformie skutkującej powstaniem Krajowej Administracji Skarbowej.

Reklama

Wpłynęła ona również na zadania urzędów skarbowych, choć liczba tych placówek pozostała niezmienna. Po raz kolejny więc spośród 400 urzędów wybraliśmy te, które działają najszybciej i najlepiej. Zestawienie jest sporządzone na podstawie danych zebranych za 2017 r.

Laureatów wyłoniliśmy w czterech grupach:

- małe urzędy, czyli te, które mają nie więcej niż 60 pracowników,

- średnie (zatrudniające maksymalnie 130 osób),

- duże urzędy,

- urzędy wyspecjalizowane, czyli takie, które obsługują tylko większych podatników.

Ocenialiśmy skuteczność (nieomylność) i efektywność (pracowitość), a następnie ułożyliśmy klasyfikację generalną.

Tak jak w ubiegłym roku urzędy mogły w obu kategoriach otrzymać maksymalnie 140 punktów. Ich suma zdecydowała o miejscu w klasyfikacji generalnej.

Nieznacznie zmieniła się metodologia dotycząca efektywności. W tym roku zrezygnowaliśmy z oceny szybkości wprowadzenia deklaracji do systemu, za co w poprzednich latach można było uzyskać 20 punktów. W zamian po 10 punktów więcej można było otrzymać za szybkość wszczętych egzekucji i kontrole pozytywne (tj. po 50 pkt).

Zwycięskie urzędy

W zestawieniu generalnym spośród małych urzędów skarbowych wygrał US w Kamiennej Górze. W kategorii skuteczność zajął on pierwsze miejsce ex aequo z US w Miechowie, który w zestawieniu generalnym uplasował się na drugim miejscu. Miechowski otrzymał najwyższe noty za zasadność wszczętych egzekucji i prawidłowość rozstrzygnięć. Żadne postępowanie podatkowe spośród wszczętych przez ten urząd nie zostało umorzone.

Natomiast w US w Kamiennej Górze liczba umorzonych postępowań do wszczętych z urzędu wyniosła zaledwie 0,6 proc.

US w Miechowie okazał się też nieomylny. Dyrektor izby administracji skarbowej nie uchylił żadnej wydanej przez ten organ decyzji.

Z kolei US w Kamiennej Górze wykazał się wysoką skutecznością egzekucji. Wyniosła ona prawie 69 proc., co oznacza, że tyle tytułów wykonawczych udało się wykonać.

Najlepszy pod tym względem urząd zanotował prawie 75 proc. i otrzymał komplet punktów (US w Krapkowicach), a najgorszy zaledwie 22,5 proc.

Najbardziej efektywny był US w Mońkach (w dwóch ostatnich latach wygrywał zestawienie generalne i w kategorii skuteczność). We wszystkich przeprowadzonych kontrolach przez ten organ stwierdzono naruszenie przepisów podatkowych. Urząd otrzymał wysokie noty również za:

- szybkość wszczętych egzekucji (potrzebował średnio ok. 12 dni od podjęcia działań windykacyjnych do daty wystawienia upomnienia lub tytułu wykonawczego), oraz

- szybkość zakończenia postępowania podatkowego.

Średni czas, jaki minął tu od wszczęcia postępowania podatkowego do dnia doręczenia decyzji podatkowej, wynosił ok. 30 dni. W przypadku najlepszego urzędu było to ok. 20 dni, a najgorszego - 391 dni.

W grupie średnich urzędów skarbowych najlepsze okazały się US w Jaworznie i I US w Zielonej Górze. Pierwszy wygrał w zestawieniu generalnym i okazał się najbardziej efektywny, drugi wygrał w kategorii skuteczność. US w Jaworznie nie uzyskał wprawdzie maksymalnej liczby punktów w żadnym kryterium, ale wszystkie jego noty były bardzo wysokie.

W grupie dużych urzędów tym razem najlepsze okazały się jednostki z województwa mazowieckiego. W zestawieniu generalnym wygrał US Warszawa-Bielany, natomiast najbardziej skuteczny okazał się I US Warszawa-Śródmieście.

Najbardziej efektywny był US w Wołominie. We wszystkich przeprowadzonych kontrolach przez ten organ stwierdzono naruszenie przepisów podatkowych.

Najlepszy spośród wyspecjalizowanych urzędów okazał się I Mazowiecki US w Warszawie. Wygrał on zestawienie generalne. Oprócz tego zajął on pierwsze miejsce w kategorii skuteczność ex aequo z II Mazowieckim US w Warszawie.

I Mazowiecki US wyróżnił się m.in. efektywnością finansową. W wyniku prowadzonych postępowań (jako efekt korekt i wpłat) pozyskał on ponad 5,3 mln zł (w przeliczeniu na etat).

Natomiast w kategorii efektywność wygrał Łódzki US w Łodzi.

Wyniki izb

W oddzielnym zestawieniu oceniliśmy 16 izb administracji skarbowych. W klasyfikacji generalnej mogły one uzyskać maksymalnie 90 punktów: 40 za efektywność i 50 za skuteczność.

Liderem okazała się IAS w Białymstoku. Tak samo jak w czterech poprzednich latach wygrała ona w kategorii efektywność. Najszybciej załatwiała odwołania od decyzji urzędów skarbowych - średnio w ciągu 96 dni (izba, która wypadła pod tym względem najgorzej, potrzebowała na to 305 dni).

IAS w Białymstoku zdobyła też, tak jak w poprzednich latach, pierwsze miejsce w zestawieniu generalnym.

Najbardziej skuteczna okazała się IAS w Łodzi. Wojewódzki sąd administracyjny uchylił jedynie 0,53 proc. wydanych przez nią decyzji (w przypadku najgorzej wypadającej pod tym względem izby było to ponad 6,53 proc.).

7 maja 2018

Dowiedz się więcej na temat: fiskus | urząd skarbowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »