Reklama

Rekompensata dla klubu za grę piłkarza na Euro 2012 czy Mundialu podlega VAT

Odszkodowanie otrzymane przez klub od UEFA za zwolnienie piłkarza na mecze międzynarodowe musi być opodatkowane - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Klub piłkarski działa w formie spółki. Zatrudnia graczy na kontraktach. Czasem niektórzy z nich - tak było np. przed ostatnimi mistrzostwami Europy w 2012 r. - są powoływani do kadry narodowej i przez okres trwania meczy międzynarodowych nie mogą świadczyć usług swojej drużynie. Spółka musi tolerować taki stan rzeczy, co wynika z regulacji organizacji piłkarskich UEFA i FIFA oraz należącego do nich Polskiego Związku Piłki Nożnej. Gdyby nie zwolniła piłkarza na mecz międzynarodowy, zapłaciłaby karę dyscyplinarną i nie dostała w zamian żadnej rekompensaty.

Reklama

Takim odszkodowaniem były pieniądze, które UEFA wypłaciła klubom po zakończeniu Euro 2012. Pochodziły z części zysku z organizacji mistrzostw. UEFA przyznała je w zamian za przyczynienie się do sukcesu imprezy oraz za doznany przez kluby uszczerbek.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Rekompensatę otrzymała także skarżąca spółka. Zapytała izbę skarbową, czy są one wynagrodzeniem za odpłatną usługę, od której powinna rozliczyć VAT. Sama uważała, że tak nie jest. Podkreśliła, że godząc się na absencję piłkarza, nie wyświadczyła żadnej usługi dla PZPN ani UEFA. Twierdziła, że związki te nie odniosły korzyści z jej działania lub zaniechania, a otrzymane pieniądze były dobrowolnie przyznaną premią dla klubów, których piłkarze przyczynili się do sukcesu Euro 2012.

Innego zdania była izba skarbowa. Uważała, że fakt, iż klub akceptuje grę swoich pracowników w meczach międzynarodowych, stanowi odpłatną usługę, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem daninie podlega także tolerowanie przez podatnika określonej czynności lub sytuacji. W tym zaś przypadku klub zgadza się na to, że piłkarz czasowo nie świadczy mu usług, a w zamian otrzymuje wynagrodzenie od UEFA.

Potwierdził to WSA w Białymstoku. Orzekł, że klub, który jest zmuszony przez przepisy związkowe do tolerowania tego, iż nie może czasowo korzystać ze swojego pracownika, świadczy odpłatną usługę. Ta zaś podlega daninie i powinna być udokumentowana fakturą VAT.

Wyrok nie jest prawomocny.

Mariusz Szulc

16 października 13 (nr 201)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »