Reklama

Słodkie bąbelki ze słoną akcyzą

Resort finansów analizuje możliwość opodatkowania napojów gazowanych zawierających cukier.

Od 1 do nawet 10 groszy za litr słodkiego gazowanego napoju bezalkoholowego - taka może być stawka akcyzy, jeśli Ministerstwo Finansów wprowadzi ten pomysł w życie.

Na razie - jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się ze źródła w samym resorcie - trwają wstępne analizy skutków wprowadzenia takiego podatku. Jednym z rozpatrywanych wariantów jest uzależnienie stawki akcyzy od zawartości cukru w napoju. Analizy te nie mają charakteru formalnego, dlatego nie można mówić nawet o fazie tworzenia założeń do projektu. Oficjalnie ministerstwo nie potwierdza, że trwają takie prace.

Reklama

Pomysł nie jest oryginalny, bo już w kilku krajach na świecie rządy obłożyły niezdrową żywność dodatkową daniną. Oczywiście nie po to, by łatać dziurę budżetową, tylko - jak zapewniają - w trosce o zdrowie obywateli.

- Nie ma żadnej pewności, że wprowadzenie akcyzy na te kategorie produktów przyniesie oczekiwane rezultaty, np. w walce z otyłością u dzieci i dorosłych, i że przełoży się na spadek konsumpcji słodzonych napojów - mówi Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Szymon Parulski i Paulina Bąk z kancelarii Parulski & Wspólnicy zwracają zaś uwagę, że wprowadzenie akcyzy na słodkie napoje bezalkoholowe spowodowałoby wzrost ich ceny, co ostatecznie uderzyłoby po kieszeni klientów. Byłoby też dodatkowym obciążeniem dla producentów ze względu na konieczność wypełniania wielu formalności związanych z obliczaniem i deklarowaniem podatku. Oboje jednak potwierdzają, że od strony formalnej nie ma przeszkód, by podjąć taką decyzję.

Zdaniem Danuty Gajewskiej przed wprowadzeniem akcyzy na słodkie napoje taki projekt powinien trafić do konsultacji społecznych.

Łukasz Zalewski, Przemysław Molik

Na całym świecie niezdrowa żywność coraz częściej jest obłożona daniną

Pomysł na obłożenie akcyzą słodkich gazowanych napojów bezalkoholowych nie jest nowy. Niektóre kraje już wcześniej wytoczyły walkę niezdrowym nawykom żywieniowym. Z różnym powodzeniem.

Na razie w Ministerstwie Finansów trwają dopiero przymiarki do nałożenia akcyzy na napoje gazowane. Chociaż resort oficjalnie ich nie potwierdza.

Dwa i pół roku temu "podatek tłuszczowy" wprowadziły Dania i Węgry. W założeniu miał być on sposobem na zwalczanie szkodliwych nawyków żywieniowych i przedłużenie średniej oczekiwanej długości życia obywateli. Rząd duński wycenił kilogram tłuszczów nasyconych na 16 koron (ok. 2,9 dolara) podatku.

Już rok później Duńczycy musieli przyznać się do porażki i daninę znieśli. Stwierdzono, że miała ona negatywny wpływ na ceny żywności i zagrażała rynkowi pracy w tym kraju. Decyzję Skandynawów pochwaliło nowozelandzkie stowarzyszenie producentów żywności i organizacji marketingowych, które uznało ją za dowód porażki idei rozwiązywania złożonych problemów społecznych sposobami fiskalnymi.

"Podatek tłuszczowy" nadal natomiast obowiązuje na Węgrzech. Nałożono go we wrześniu 2011 r. na żywność paczkowaną, chipsy i inne przekąski, słone i słodkie ciasteczka oraz napoje energetyzujące. Jego wysokość to 5 forintów od litra napoju, 250 forintów od litra napoju energetyzującego i 100-200 forintów od kilograma herbatników i ciast (1 euro to około 270 forintów).

We Francji w 2012 r. podniesiono o 300 proc. wysokość podatku na olej palmowy. Argumentowano, że winny jest on szkodliwych skutków zdrowotnych i środowiskowych (np. poprzez znaczące ogołocenie lasów).

W październiku 2013 r. daninę tłuszczową zatwierdził także Meksyk, gdzie sojusz w tej sprawie zawarły rząd i organizacja pozarządowa Władza Konsumentów. Dodatkowa danina objęła głównie napoje słodzone, a jej stawka to 0,08 dolara za litr. Zdobyte przez fiskusa pieniądze miałyby służyć założeniu w całym kraju źródełek wody pitnej.

Wojnę napojom gazowanym wydały także USA. Na razie są to lokalne, stanowe i federalne programy walki z otyłością. Administracja Baracka Obamy rozważała jednak nałożenie podatku na "śmieciowe jedzenie".

Mariusz Szulc

10 marca 2014 (nr 47)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »