Reklama

Sprawdź Twój e-PIT, zanim zaakceptujesz. Brakujące dane można uzupełnić

W udostępnionych w sobotę wypełnionych zeznaniach rocznych skarbówka nie uwzględniła wszystkich kosztów uzyskania przychodów. W niektórych zabrakło 50-proc. kosztów m.in. z praw autorskich. Tak jak rok temu. Wtedy urzędy skarbowe same korygowały zeznania i wysyłały podatnikowi informację o tym pocztą.

Resort finansów tłumaczy, że system obsługujący Twój e-PIT pobiera dane z wielu źródeł i systemów zewnętrznych, co sprawia, że pojawiają się incydentalne trudności. Zapewnia, że wszystkie wpływające zgłoszenia o nieprawidłowościach są analizowane i jak najszybciej rozwiązywane.

Usługa Twój e-PIT została udostępniona w ubiegłym roku (dla PIT-37 i PIT-38). W tym roku Krajowa Administracja Skarbowa wypełniła też PIT-28 i PIT-36 za podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Gotowe zeznania dostępne są na Portalu Podatkowym po zalogowaniu.

Reklama

Wypełnione PIT-37 i PIT-38 podatnik może:
- zaakceptować bez zmian i wysłać,
- wprowadzić dodatkowe ulgi, zaakceptować i wysłać,
- odrzucić zeznanie i złożyć je samodzielnie papierowo lub elektronicznie (można to też zrobić bez odrzucania Twojego e-PIT).

Można też nic nie zrobić - PIT zostanie wtedy automatycznie uznany za wysłany 30 kwietnia.

W przypadku PIT-28 i PIT-36 wypełnione formularze trzeba zaakceptować, niezależnie, czy podatnik coś w nich zmieniał.

Przed zaakceptowaniem Twojego e-PIT warto jednak sprawdzić, czy dane wprowadzone przez skarbówkę pokrywają się z tymi, które płatnik wskazał w PIT-11. Z sygnałów od czytelników wynika bowiem, że w rozliczeniach przygotowanych przez KAS brakuje niektórych kosztów, np. dla twórców.

Brakujące dane można uzupełnić własnoręcznie i dopiero wtedy zaakceptować zeznanie. Jeżeli podatnik zauważy błąd już po wysłaniu Twojego e-PIT, może złożyć korektę na Portalu Podatkowym.

Agnieszka Pokojska

18 lutego 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »