MF: Fiskus odpuści nam ten numer

Od 1 stycznia 2012 r. zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP dla większości osób fizycznych, wystarczy nam zwykły PESEL.

Centrum Informacyjne Rządu podało, że Rada Ministrów przyjęła przygotowane przez resort finansów założenia do projektu zmian w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

"Rząd zdecydował, że od 1 stycznia 2012 r. zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i niepłacące podatku VAT. Osoby takie posługiwałyby się tylko numerem PESEL. Z kolei firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, od 1 lipca 2011 r. będzie on nadawany od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej" - poinformowały służby prasowe rządu.

Reklama

W komunikacie zapewniono, że zmiany powinny skrócić i uprościć całą procedurę, która obecnie prowadzona jest na podstawie ordynacji podatkowej.

Po zmianach osoba fizyczna będzie mogła na wszystkich dokumentach zamieszczać numer PESEL, po którym zostanie zidentyfikowana przez administrację podatkową. Oznacza to odejście od kilku identyfikatorów podatkowych, jednym z których jest identyfikator NIP.

Przyjęte założenia przewidują, że od 1 lipca 2011 r. ruszy Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), którego działalność skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników.

"Rejestr będzie zawierał dane ewidencyjne z rejestru PESEL, które będą wiążące dla administracji podatkowej. Usprawni to i przyspieszy rejestrację podmiotów gospodarczych i nadawanie NIP" - informuje w komunikacie CIR.

Zdaniem Pracodawców RP

Zniesienie obowiązku posiadania NIP przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie płacą podatku VAT, to krok w dobrą stronę.

Od 1 stycznia 2012 roku do kontaktów z urzędami skarbowymi wystarczy numer PESEL. W przypadku firm NIP pozostaje, jednak od 1 lipca będzie on nadawany nie w trybie decyzji administracyjnej, tylko od ręki.

Również 1 lipca 2011 roku działalność powinien rozpocząć Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), co pozwoli na przyspieszenie obiegu informacji w urzędach skarbowych i usprawni obsługę podatników. - Rejestr ten umożliwi szybszą rejestrację przedsiębiorców - podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Wołejko.

Jego zdaniem podjęte przez rząd decyzje zmierzają w dobrą stronę i zostaną pozytywnie odebrane przez przedsiębiorców.

- Warto jednak pamiętać, że zapowiedziane ułatwienia to tylko kropla w morzu potrzeb. Razem z usprawnieniem przyznawania NIP przedsiębiorcom można by np. znieść obowiązek ubiegania się o nadanie numeru identyfikacyjnego REGON, a także posługiwania się nim w związku z wykonywaniem obowiązku statystycznego. Pożądane jest również zmniejszenie zakresu informacji, które przedsiębiorcy muszą nieodpłatnie przekazywać do GUS - uważa Piotr Wołejko.

Pracodawcy RP proponują również uproszczenie skomplikowanych rozliczeń podatkowych, które zabierają przedsiębiorcom bardzo dużo czasu, którego nie mogą poświęcić na prowadzenie działalności. Nieuchronna jest także elektronizacja obiegu dokumentów na linii przedsiębiorca-urząd. Elektroniczna forma komunikacji pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zwiększając efektywność przedsiębiorstw.

Komunikat resortu pracy

W komunikacie, że po zmianach dotyczących NIP nie będzie obowiązku podawania tego numeru na zwolnieniach lekarskim. "Zmienione zostanie m.in. rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzory druków ZUS ZLA zostaną dostosowane do obowiązującego prawa, nie będzie wymogu podawania NIP osoby fizycznej" - napisał resort pracy.

Dodano, że obowiązek umieszczania NIP na zwolnieniu lekarskiego istnieje nieprzerwanie od wprowadzenia druku ZUS ZLA w 1999 roku.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2010

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rada Ministrów | NIP | PESEL | resort finansów | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »